Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Yapı Malzemelerinde KDV İndirimi Maliyetleri Düşürecek

Yapı Malzemelerinde KDV İndirimi Maliyetleri Düşürecek

22 Şubat 2017 Çarşamba, 10:46:18
 Yapı Malzemelerinde KDV İndirimi Maliyetleri Düşürecek
Yapı malzemelerinde KDV’nin yüzde 18’den yüzde 1’e indirilmesinin Türk inşaat sektöründe devrim niteliğinde olduğunu söyleyen BESA Grup Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci, maliyetlerin de ciddi oranda düşeceğini söyledi…

Maliye Bakanlığı inşaat malzemelerinde KDV’yi indirdi. Buna göre, yeni yapılacak evlerde kombi, radyatör, küvet gibi ürünlerde yüzde 18 olan KDV yüzde 1’e düşürüldü.


İnşaat sektöründe devrim olarak nitelendiren kararla birlikte maliyetlerin önümüzdeki dönemde ciddi oranda düşmesi bekleniyor.


Kararın sektöre dair umutlarını daha da güçlendirdiğini belirten BESA Grup Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci, yapı malzemelerinin konutlara yüzde 2’ye varan ek maliyet getirdiğini hatırlatarak şunları söyledi: “Tek tek bakıldığında koca bir inşaatın küçük parçaları gibi görünen kombi, cam balkon, duş teknesi, duşa kabin, küvet, mutfak dolabı, evye, batarya, duş başlığı, panel radyatör gibi yapı malzemeleri, maliyetleri çok ciddi artıran ürünler. Konut fiyatlarının yüksek olmasının nedenlerinden biri de bu. Yapı malzemelerine getirilen KDV indirimini bu yüzden çok önemsiyoruz.  Bu indirim yakın gelecekte konut alıcısına kar olarak dönecek. İnşaatta yapılacak ek vergi indirimleri gayrimenkul ve inşaat piyasasını daha da hareketlendirir. Bu gibi indirimlerin uzun soluklu olması gerektiğine inanıyorum. ”

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER