Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Tapuda Düşük Harç Ödemeyi Bitirecek Çalışma Gündemde

Tapuda Düşük Harç Ödemeyi Bitirecek Çalışma Gündemde

21 Şubat 2017 Salı, 09:56:58
 Tapuda Düşük Harç Ödemeyi Bitirecek Çalışma Gündemde
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı, gayrimenkulün gerçek değerini ortaya çıkarmayı hedefleyen yeni bir çalışma başlattı. Tapuda düşük harç ödeme sorununu bitirecek olan çalışmanın bu ay masaya yatırılması planlanıyor..

Gayrimenkul alım ve satımında tartışmalara neden olan “değerleme” sorunu tarih oluyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı birlikte yürüttüğü çalışma ile birlikte her şehrin ve ilçenin konut değeri yeniden belirlenecek.


TAPUDA DÜŞÜK HARÇ ÖDEME SORUNUNU BİTİRECEK
Tapuda düşük harç ödeme sorununu bitirecek çalışma hız kazandı. Belediyelerdeki emlak rayiç bedeli yerine Türkiye geneli için değer haritaları oluşturulacak. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün koordinasyonunda 27 Şubat-3 Mart 2017 tarihleri arasında ‘Gayrimenkul Değerleme Çalıştayı’ düzenlenecek. Amaç, konut ve arsa almak isteyenler için banka, belediye, emlak şirketleri ve farklı kurumlar tarafından yapılan değerlere standart getirilmesi.

Mevcutta gayrimenkul alım ve satışlarda emlak rayiç değerleri baz alınıyor. Bu rakam da gerçek değeri yansıtmadığı için gayrimenkul alım satımlarından alınan tapu harçlarından elde edilen geliri düşürüyor. Normalde 400 bin TL değerinde olan bir arsanın tapuda rayiç bedeli 100 bin lirayı ancak buluyor.


EVİN DEĞERİNİ BUNLAR BELİRLEYECEK
Konut, arsa gibi gayrimenkullerin değerlenmesinde hastane, okul, metro, alışveriş merkezi gibi yerlere uzaklık göz önünde bulundurulacak. Evin ana cadde üzerinde olup olmadığı, kat izni ve ilave imar hakkı gibi tüm verilerde gayrimenkulün değeri belirlenirken, önemli kriterlerden biri olacak.


9 YIL ÖNCE GÜNDEME GELMİŞTİ
Türkiye’de 9 yıl önce gündeme gelen gayrimenkul değerlerine standart getirilmesine yönelik sistem, Avrupa’da da uygulanıyor. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ile Dünya Bankası arasında 2008’de protokol imzalanmıştı. Projenin amaçları arasında mülkiyet verilerinin yanında mekansal bilgilerin ve değer verilerinin uluslararası standartlarda tutulmasının sağlanması da yer alıyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER