Anasayfa >

Sektörden Haberler >

İBB Seyrantepe Arazisinde "Plan"lar Değişti

İBB Seyrantepe Arazisinde "Plan"lar Değişti

20 Şubat 2017 Pazartesi, 11:24:25
İBB Seyrantepe Arazisinde Planlar Değişti
İBB’nin hizmet binası yapılacağını açıkladığı Seyrantepe arazisinin planları değişti. Yeni planla arazi üzerinde otel, AVM nitelikli ticari projeler yapılabilecek…

İBB, Seyrantepe arazisinin imar planını değiştirdi. İlk etapta hizmet binası yapacaklarını duyuran İBB, arazinin planına alışveriş merkezi, otel, apart otel gibi ticari nitelikleri de ekledi. Yeni planla birlikte 68 dönüm büyüklüğündeki arsa üzerinde 65 kata kadar bina yapılabilecek.

İBB'nin müdürlüklerinin ve iştiraklerinin Seyrantepe'de yapılacak yeni yönetim binasında bir araya geleceği duyurulmuş, İBB'nin mevcut kullanımda olan binalarının ise satılacağı iddia edilmişti. 2010 yılında hazırlanan proje görselleri ile birlikte kamuoyuna duyuruldu, ihale düzenlendi. Ancak İBB, 2015 yılında bu projeden vazgeçtiğini açıkladı. İBB mülkiyetindeki arazi 18 Ocak 2017'de İBB'nin iştiraki olan İMAR A.Ş. mülkiyetine geçirildi. Bu değişikliğin ardından düzenlenen ilk İBB Meclisi'nde, Seyrantepe'ye yönelik plan değişikliği gündeme geldi.


65 KATLI BİNA YAPILABİLECEK
68 bin metrekare büyüklüğündeki araziye yönelik plan notu “ofis, çarşı, otopark, kongre ve kültür merkezi, kreş ve belediye hizmet alanı vb” olarak sınırlandırılmıştı. Ancak İBB Meclisi'nde yapılan plan değişikliği ile bu plan notuna “iş merkezi, büro, alışveriş merkezi, rezidans, konaklama tesisleri, otel, motel, apart otel” fonksiyonları da eklendi. Bir kısmının metro istasyonu olarak düzenleneceği, Türk Telekom Arena Stadyumu arasında yaya tünellerinin inşa edileceği araziye 65 kat yüksekliğe kadar bina yapılabilecek.


İBB'nin CHP'li meclis üyeleri teklife red oyu kullandı. Meclis oturumunda söz alan CHP'li Meclis üyesi Esin Hacıalioğlu, “Bu teklif İstanbul halkıyla dalga geçmek gibi. Önce ‘Belediye Başkanlığı binası olacak', sonra ‘vazgeçtik' denildi. Şimdi ise ‘rezidans ve AVM olsun' deniyor. Bu durum İstanbul'a yakışmıyor” diyerek teklifin geri çekilmesini önerdi. CHP'li Meclis üyesi Hüseyin Sağ ise, “Sayın Cumhurbaşkanı dikine mimariye karşıyım diyor, siz onun söylediğinin ‘dikine' gidiyorsunuz” diyerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Şehircilik Şurası'ndaki dikey mimariye yönelik sözlerini hatırlattı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER