Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Yabancıya KDV’siz Konut Satışına Patronlar Ne Diyor?

Yabancıya KDV’siz Konut Satışına Patronlar Ne Diyor?

16 Şubat 2017 Perşembe, 15:12:56
Yabancıya KDV’siz Konut Satışına Patronlar Ne Diyor?
Yabancıya vatandaşlıktan sonra KDV’siz konut satışı da yürürlüğe girdi. İşte patronların yeni düzenleme ile ilgili yorumları…

Devlet yabancıya satışın önünü açacak teşvikler sunmaya devam ediyor. 1 milyon doların üstünde konut alan yabancıya vatandaşlık hakkının tanınmasından sonra KDV’siz satış da geldi.


İlgili karar ‘Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin Resmi Gazete’de yayınlanması ile yürürlüğe girdi.


Peki yabancıya KDV’siz konut satışı sektörde nasıl bir hareketlilik getirecek? Patronların soruya yanıtı şöyle;

Doğan Dağ
Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
YABANCIYI TÜRKİYE’YE ÇEKMEK İÇİN ÖDEMLİ
Yeni düzenleme; Bakanlar Kurulu’nu tapu harcı oranını, gayrimenkullerin türleri, gayrimenkul sertifikası karşılığı edinimi, sınıfları, büyüklükleri, bulunduğu yer ve vergi değerleri itibarıyla 1 katına kadar artırmaya ve 10’da 1’ine kadar indirmeye yetkili hale getiriyor. Böylece harç oranını vergi değerine göre oran belirleme imkanı doğacak. Teklif, yabancılara konut ve işyeri satışında KDV istisnası düzenlemelerini de içeriyor. Yeni düzenlemeyle Türkiye'de konut veya iş yeri satın almak isteyen ve belli şartları barındıran yabancılar için KDV olmayacak. Bu da yabancıyı Türkiye’ye çekmek açısından önemli. Bizler sektörleri ve ekonomiyi rahatlatacak, ivme kazandıracak böyle tedbirlerin bundan sonra da alınmaya devam etmesini istiyoruz.

 İbrahim Babacan
 Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı:
EXİMBANK İMKANLARINDAN FAYDALANILMASINI DA BEKLİYORUZ
Gayrimenkul sektöründe yabancılara yapılacak konut ve özellikle işyeri satışında KDV istisnası sağlanacak olması; tartışmasız döviz girişine katkı sağlayacak. İhraç edilen ürünler KDV ve vergilerden muafken gayrimenkul bu kapsamın dışındaydı. Bunun fark edilerek böyle bir düzenlemeye gidilmiş olması önemlidir. Oysa ki gayrimenkul satışı hem en büyük ihracattır. Hem de turizm geliridir. Bizim sattığımız gayrimenkul yurtdışından dövizi gelmekle kalmıyor peşi sıra bu evin tüm dekorasyonu, elektriği, suyu, doğalgazı dahil yabancıya hizmet ve ürün de satılıyor ve ekonomiye katkı sağlıyor. Bu düzenleme ile yabancıya yapılacak satışların artmasını bekliyoruz. Bu düzenlemeye ilave gayrimenkul satışının ayrıca ihracat kapsamına alınması ihracat teşvikleri ve Eximbank imkanlarından da faydalanılmasını bekliyoruz.

Mustafa Baygan
ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü:
SIRA SATICIYA TEŞVİKTE
Yabancıya satışın teşviki iki aşamada yapılır; bunlardan birincisi alıcıya ikincisi ise satıcıya teşviktir. KDV istisnası alıcıya teşvik olacak. Belirtilen şartları yerine getirenler için geçerli olacak bu uygulama çok yerinde ve beklenen bir karar. İkinci teşvik yani satıcıya yönelik teşvik ise bir ihracat olarak görülmeli ve düzenlemelerin ona göre yapılmalı. Bu teşvik, konut inşa eden yatırımcının bu satıştan bir ihracat teşviği alması olabilir. Eğer satıcıya teşvik için de gerekli düzenlemeler de yapılırsa iki taraflı teşvik gerçekleştirilmiş olacak. Alıcıya teşvik öncelikli yapılması gerekendi o da yapıldı. İkincisi yani satıcıya teşviki de bekliyoruz.


Gül Proje Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı: Sönmez Aydın
TÜRKİYE’NİN CAZİP HALE GELMESİ İÇİN BİR ADIM DAHA ATILDI
Yeni düzenlemeyle Türkiye'de konut veya iş yeri satın almak isteyen yabancılar için KDV kalktı. Böylece yabancı yatırımcı için ülkemizin cazip hale gelmesi adına bir adım daha atılmış oldu. Ayrıca düzenleme Bakanlar Kurulu’nu tapu harcı oranını, gayrimenkullerin türleri, gayrimenkul sertifikası karşılığı edinimi, sınıfları, büyüklükleri, bulunduğu yer ve vergi değerleri itibarıyla 1 katına kadar artırmaya ve 10’da 1’ine kadar indirmeye yetkili hale getiriyor. Bu da oranı konut ve işyerleri için farklılaştırılabilecek, büyükşehir ve illere göre konutun vergi değerine göre belirleme imkanı sağlayacak ve daha adil bir dağılımı beraberinde getirecektir.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER