Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Konutta Yüzleri Güldürecek 3 Yeni Düzenleme Yolda

Konutta Yüzleri Güldürecek 3 Yeni Düzenleme Yolda

15 Şubat 2017 Çarşamba, 17:47:24
Konutta Yüzleri Güldürecek 3 Yeni Düzenleme Yolda
Yeni Torba Yasa TMMM’de görüşülmeye başladı. Yeni yasada konut sektörünün yüzünü güldürecek 3 yeni düzenleme bulunuyor…

Torba Yasa TMMM’de görüşülmeye başlandı. Torba Yasa’da konut sektörünü ilgilendiren 3 önemli düzenleme yer alıyor.


KONUT ALAN YABANCIYA KDV YOK
Düzenlemelerden biri yabancıları ilgilendiriyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal, yeni düzenleme ile birlikte Türkiye’den konut ya da işyeri alan yabancı KDV ödemeyecek.


Diğer düzenleme de tapu harçlarına yönelik. Ağbal, “Gayrimenkul satışlarında tapu harcı, alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı yüzde 2 oranında tahsil edilmektedir. Bu teklifle Bakanlar Kurulu’na yetki alıyoruz. Bu çerçevede, gayrimenkullerin türleri, gayrimenkul sertifikası karşılığı edinimi, sınıfları, büyüklükleri, bulunduğu yer ve vergi değerleri  itibarıyla farklı oranlar tespit edebileceğiz. Ayrıca büyükşehir veya diğer illerde gayrimenkullerin bulunduğu yere, büyüklüklerine, binanın birinci sınıf veya lüks olup olmamasına veya katma değer vergisinde uyguladığımız gibi arsanın birim metre kare emlak vergi değerine göre farklı oranlarda harç alınmasına imkan sağlamış olacağız.”dedi.

KARNESİ “PEKİYİ” OLANA İNDİRİM VAR

Teklifle  uyumlu mükellefe vergi indirimi konusunun da Meclisin gündemine geldiğini vurgulayan Ağbal “İndirimi ‘karnesi pekiyi’ olan mükelleflerimize vereceğiz. Şartları taşıyan bir kurumlar vergisi mükellefi, kurumlar vergisi beyannamesi üzerinden hesaplanan örneğin 400 bin lira verginin yüzde 5’lik kısmını ödemeyecek. Yani vergisini 20 bin lira daha az ödemiş olacak.” İfadesinde bulundu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER