Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Konut Fiyatları Ocak'ta En Fazla Bu İlde Arttı

Konut Fiyatları Ocak'ta En Fazla Bu İlde Arttı

15 Şubat 2017 Çarşamba, 14:20:32
 Konut Fiyatları Ocakta En Fazla Bu İlde Arttı
Reiden Emlak Endeksi Ocak ayı raporu açıklandı. Rapora göre Türkiye’de satılık konut fiyatları Ocak’ta yüzde 0,91 oranında arttı. Fiyatlar en fazla Elazığ’da yükseldi…


Türkiye İş Bankası’nın desteğiyle hazırlanan Reidin emlak Endeksi Ocak ayı raporu açıklandı. Rapora göre Türkiye’de satılık konut fiyatları Ocak’ta bir önceki aya göre yüzde 0,91 geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 8,88 artış gösterdi.


FİYATLAR EN FAZLA ELAZIĞ’DA YÜKSELDİ
68 il, 242 ilçe ve bin 202 mahalleyi kapsayan REIDIN Emlak Endeksi Ocak ayı raporuna göre, fiyatlar en çok Elazığ’da yükseldi. İlde metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 2,08 arttı.


KARS’TA DÜŞÜŞ VAR
Yine rapora göre konut satış fiyatlarının en çok azaldığı il ise yüzde 0,52 ile Kars’ta gerçekleşti.


KİRALAR YÜZDE 0,14 DÜŞTÜ
Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi'nde Ocak’ta bir önceki aya göre yüzde 0,14 azalış, geçen yılın aynı dönemine göre de yüzde 6,06 artış gerçekleşti. Ocak ayında kiraların en çok yükseldiği Kırşehir'de metrekare başına konut kira değerleri yüzde 2,03 arttı. Aynı dönem içerisinde konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir ise yüzde 2 ile Kütahya oldu.


KİRA GETİSİ EN YÜKSEK İL AYDIN
Amortisman süresi bakımından, satın alınan evlerin kiraya verildiğinde alış fiyatını en kısa sürede karşılayabildiği illerin başında Aydın gelirken, yıllık brüt kira getirisi bakımından en yüksek getiri oranları Aydın, Van ve Giresun'da ölçüldü.

YENİ KONUT FİYATLARI YÜZDE 0,52 ARTTI
Yine Türkiye İş Bankası'nın desteğiyle hazırlanan REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi'nde, ocakta bir önceki aya göre yüzde 0,52 artış gerçekleşirken, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,99 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı ocak ayına göre de yüzde 72,50 artış oldu.


ANADOLU DAHA ÇOK KAZANDIRDI
Endeks, aynı ay içerisinde İstanbul Asya yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0,22, İstanbul Avrupa yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0,82 arttı. Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Anadolu Yakası’ndaki projeler Avrupa yakasına kıyasla 8,5 puan fazla artış gösterdi.


İş Bankası Bireysel Krediler Müdürü Recep Haki, konut kredilerine ilişkin değerlendirmesinde, İş Bankası'nın 2016 sonu itibarıyla kullandırdığı 17,7 milyar TL tutarındaki ev kredisi ile bir önceki yılın sonuna göre yüzde 12,5 gelişme gösterdiğini ve elde ettiği yüzde 11,6'lık pazar payı ile sektörün önemli bir oyuncusu olma özelliğini sürdürdüğünü belirterek, şunları kaydetti:"Özellikle son dönemlerde kredilendirme oranının artması ve KDV'nin düşürülmesi gibi düzenlemeler, geleceğe yönelik beklentileri güçlendirdi. Bu düzenlemeler sonrasında sektörde yaşanan hareketlilik, bankaların kredi hacimlerine de olumlu yansıdı. emlak konut GYO AŞ ile yaptığımız iş birliği kapsamında uygun faiz ve 240 aya varan vade seçeneklerimiz ile bu hareketliliğin 2017 yılında da süreceğine inanıyoruz."

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER