Anasayfa >

Sektörden Haberler >

Konutta KDV İadesinin Detayları Belli Oldu

Konutta KDV İadesinin Detayları Belli Oldu

15 Şubat 2017 Çarşamba, 13:50:36
Konutta KDV İadesinin Detayları Belli Oldu
Konutta KDV iadesi bilmecesi çözüldü. Kimler KDV iadesinden faydalanacak sorusunun yanıtı haberimizde…

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ


Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yeni yasa ile birlikte konutta KDV iadesi bilmecesi de çözüldü.


Buna göre;
Konut tesliminden önce fatura düzenlenmesi halinde, faturada gösterilen miktarla sınırlı olmak üzere fatura veya benzeri belgelerin düzenlenmesi anında vergiyi doğuran olay meydana geleceğinden bu faturada gösterilen KDV’nin beyan edilip ödenmesi gerekmektedir. Konutun fiilen teslim edildiği tarih ile faturanın düzenlendiği tarihte konuta ilişkin geçerli olan KDV oranlarının farklı olması durumunda, faturanın düzenlendiği tarihte geçerli olan KDV oranı esas alınacaktır. Dolayısıyla faturanın düzenlendiği tarihte geçerli olan oran esas alınarak hesaplanan KDV’de, konutun fiilen teslim edildiği tarihte geçerli olan KDV oranına göre herhangi bir düzeltme yapılmayacaktır.”

BUNLARA KDV İADESİ VAR
150 metrekarenin  altındaki konutun inşasında kullanılan kombi, cam balkon, duş teknesi, duşakabin, küvet, mutfak dolabı, evye, batarya, duş başlığı, panel radyatör gibi eşyalara ilişkin yüklenilen KDV iadesi hesabına dahil edilebilecek.

YÖNETMELİĞİN TAM METNİ İÇİN TIKLAYINIZ

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER