Anasayfa >

Sektörden Haberler >

İstanbul’da Konut Fiyatları En Çok Bu 4 İlçede Arttı

İstanbul’da Konut Fiyatları En Çok Bu 4 İlçede Arttı

14 Şubat 2017 Salı, 17:03:17
İstanbul’da Konut Fiyatları En Çok Bu 4 İlçede Arttı
İstanbul’da konut metrekare fiyatları 4 in 491 TL’ye ulaştı. Konut fiyatları son 1 ayda en fazla Şile, Üsküdar, Silivri ve Beykoz’da arttı…

Türkiye genelinde konut metrekare fiyatları 2 bin 735 TL’ye ulaşırken İstanbul’da da artış devam ediyor.
Hürriyet emlak Ocak 2017 Emlak Endeksi'ne göre Türkiye genelinde konut fiyatları son bir yılda yüzde 12 arttı.
Türkiye geneli fiyat ortalamasının İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya'nın fiyatlarının ortalamasının hesaplanmasıyla oluştuğu endekse göre kiralık konutlarda ortalama metrekare fiyatı 15 TL ile değişim yaşanmazken amortisman süresi ise 13 yıl oldu.


İSTANBUL’DA FİYATLAR 1 YILDA YÜZDE 22 ARTTI
İstanbul’da Ocak 2017 itibariyle metrekare fiyatı 4 bin 491 TL’ye ulaştı. Son bir yılda konut fiyatlarının yüzde 22 artış gösterdiği ilde kiralık fiyatları ise değişmedi ve Ocak’ta da fiyatlar 21 TL ortalaması ile devam etti.


EN FAZLA BU 4 İLÇE KAZANDIRDI
İstanbul'da amortisman süresi ise 18 yıl olarak hesaplandı. İlde son bir ayda fiyatların en çok arttığı ilk 4 ilçe; yüzde 26 ile Şile, yüzde 25 ile Üsküdar, yüzde 20 ile de Silivri ve Beykoz oldu.


ANKARA'NIN ŞAMPİYONU KAZAN OLDU

Başkent Ankara'da satılık konut fiyatları son bir yıllık süreçte yüzde 8 oranında artarak bin 750 lira metrekare ortalamasına ulaştı. Kiralık konut fiyatları ise yüzde 9 artarak metrekarede 17 lira oldu. 16 yıl amortisman süresi olan Ankara'da son bir ayda satılık konut fiyatlarının en fazla arttığı ilçe yüzde 9.8 ile Kazan, ikinci sırada yüzde 3.5 ile Gölbaşı ve üçüncü sırada ise yüzde 1.7 ile Altındağ bulunuyor.


İZMİR’DE FİYATLAR YÜZDE 12 ARTTI

İzmir'de satılık konutların metrekare ortalama fiyatı son bir yılda yüzde 12 oranında artışla 2 bin 429 liraya ulaştı. Kiralık konutlarda ise fiyatlar yüzde 10 oranında artarak metrekare bazında 11 liraya yükseldi. Amortisman süresi 19 yıl olan İzmir'de, Ödemiş geçen ay yüzde 4.9 ile fiyatların en fazla arttığı ilçe oldu. İkinci sırada yüzde 3.9 artışla Güzelbahçe, üçüncü sırada ise yüzde 3,5 ile Menderes bulunuyor.


ANTALYA'DA OCAK AYININ BİRİNCİSİ SERİK

Antalya'da satılık konut fiyatları son bir yılda tam yüzde 7 oranında artış gösterdi. Metrekare ortalamasının bin 860 liraya ulaştığı ilde amortisman süresi ise 18 yıl olarak belirlendi. Kiralık konut fiyatlarına bakıldığında ise metrekare fiyatı 9 lira ve yıllık artış yüzde 3 oldu. İlde son bir ayda fiyatlar en çok Serik'te arttı. Yüzde 4,7 oranla Serik ilk sırada yer alırken, yüzde 2,3 ile Kemer ikinci, yüzde 0,7 ile Konyaaltı üçüncü sırada yer alıyor.


SATIŞ BİRİNCİSİ BURSA’DAN

Bursa'da satılık konutlar Ocak 2017 itibariyle metrekaresi ortalama bin 706 liradan satıldı. Satılık konutta yıllık fiyat artışının yüzde 19 olduğu Bursa'da kiralık konutlardaki artış oranı da yüzde 19 olarak belirendi. Kiraların ortalama metrekare bazında 8 lira olduğu ilde amortisman süresi ise 18 yıl oldu. Bursa'da geçtiğimiz bir aylık süreçte fiyatlar en çok yüzde 1.9 ile Gemlik'te arttı. İkinci sıradaki ilçe yüzde 1.6 artışla Nilüfer, üçüncü sıradaki ilçe ise yüzde 0.9'la Kestel yer aldı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER