Anasayfa >

Konut Kredisi Haberleri >

Enerji Kimlik Belgesi Olan Konutlarda Kredi Kullanım Oranı Artıyor!

Enerji Kimlik Belgesi Olan Konutlarda Kredi Kullanım Oranı Artıyor!

08 Haziran 2018 Cuma, 13:41:36
Enerji Kimlik Belgesi Olan Konutlarda Kredi Kullanım Oranı Artıyor!
BDDK, bankaların kredi işlemleri ile bankaların izne tabi işlemleri ve dolaylı pay sahipliğine ilişkin yönetmeliklerinde değişiklik taslağı hazırlayarak görüşe açtı. Yapılan taslak değişikliği ile Enerji Kimlik Belgesi bulunan konutlar için kullandırılacak kredinin konut bedeline oranı, enerji performansı A sınıfı olan konutlarda yüzde 90, B sınıfı olanlar konutlarda ise yüzde 85 olabilecek. Mevcut yönetmelikte Enerji Kimlik Belgesi istisnası olmadan tüm konutlar için kredi kullanımında üst sınır yüzde 80 durumda….

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), bankaların kredi işlemleri ile bankaların izne tabi işlemleri ve dolaylı pay sahipliğine ilişkin yönetmeliklerinde değişiklik taslağı hazırlayarak görüşe açtı.

BDDK'nın "Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik" ile "Bankaların İzne Tabi İşlemleri ile Dolaylı Pay Sahipliğine  İlişkin Yönetmelik"lerine ilişkin hazırladığı değişiklik taslağı, kurulun internet sitesinde yayımlandı.

Taslakta, konut, taşıt ve tüketici kredilerine ilişkin sınırlamaların yer aldığı bölümde düzenlemeye gidildi. Yapılan taslak değişikliğine göre, Enerji Kimlik Belgesi bulunan konutlar için kullandırılacak kredinin konut bedeline oranı, enerji performansı A sınıfı olan konutlarda yüzde 90, B sınıfı olanlar konutlarda ise yüzde 85 olabilecek.

Mevcut yönetmelikte, konut kredisi kullanım oranlarında Enerji Kimlik Belgesi bulunan konutlara yönelik istisnai durum bulunmayıp, tüm konut türleri için üst sınır yüzde 80 olarak belirlenmiş durumda.

Taslağın uygulamaya geçirilmesi halinde, ilgili madde yönetmelikte şöyle yer alacak:
"Tüketicilere, konut edinmeleri amacıyla kullandırılacak kredilerde ve taşıt kredileri hariç konut teminatlı kredilerde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı yüzde 80'i aşamaz. Bu oran, Enerji Kimlik Belgesi bulunan; enerji performansı A sınıfı olan konutlar için yüzde 90, enerji performansı B sınıfı olan konutlar için yüzde 85 olarak uygulanır. Sınırlamaya konu krediler için teminat olarak alınan gayrimenkullerin değerlemesinin Kurul veya Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yetkilendirilmiş değerleme şirketlerine yaptırılması ve sınırlamada bu değerlerin kullanılması zorunludur."

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER