Anasayfa >

Konut Kredisi Haberleri >

Konut Kredisi Faizlerini İndiren Bankalar!

Konut Kredisi Faizlerini İndiren Bankalar!

11 Mayıs 2018 Cuma, 10:08:57
Konut Kredisi Faizlerini İndiren Bankalar!
6disi faizlerini psikolojik sınır olan yüzde birin altına indirdi. Peki konut kredisi faizlerini indiren bankalar hangileri? Yanıtı haberimizde…

Konut sektöründeki yeni teşvikler yansımalarını göstermeye başladı. Tapu harcı indirim ve KDV indiriminden sonra bankaların da konut kredisi faizlerini indirmesi ile sektördeki durgunluk yerini harekete bıraktı.

Başbakan Binali Yıldırım, geçtiğimiz hafta, konut stoğunu eritmek için bankaların konut kampanyası başlatacağını açıklamıştı. Bu konuda dün ilk hamleyi Ziraat Bankası yaptı. Ziraat Bankasını Halk Bank takip etti.  Şu anda 6 banka konut kredisi faizlerini indirdi. Konut kredisi faizlerini indiren bankalar Halk Bank, Ziraat Bank, Ziraat Katılım, Şekerbank, TEBB ve Vakıf Katılım.

Halk Bank, Vakıf Katılık, Ziraat Katılım ve Ziraat Bank, 500 bin TL’ye kadar 10 yıl yüzde 0,98 faizle kredi kullandırıyor. Şekerbank ise 60 aya faizi yüzde 0,98’e indirdi. TEB ise ilk evini alan müşterilere 5 yıla kadar faizi yüzde 0,99'e çekti.

107 BİN VATANDAŞIN CEBİNDE KALACAK
Konut kredisi faizi indirimi ile 107 bin TL vatandaşın cebinde kalıyor. Şöyle ki bankalar ne fazla 500 bin TL’ye kadar kredi kullandırıyor. Bu durumda faiz indirimi öncesi yüzde 1,23’ten kredi kullandıran Ziraat Bankası faiz oranını 0.25 puan düşürünce 500 bin TL kredi çeken bir vatandaş ödeyeceği aylık taksit tutarı 889 TL, toplam kredi miktarı ise 107 bin TL azalacak.

Daha önce eski oranlarla kredi kullananlar bankaların faiz indiriminden faydalanamıyor. Bankaların konut kampanyası ikinci el satışları da kapsıyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER