Anasayfa >

Konut Kredisi Haberleri >

Konut Kredisi Faizleri Arttı Satışlar Durdu!

Konut Kredisi Faizleri Arttı Satışlar Durdu!

24 Kasım 2017 Cuma, 09:41:57
Konut Kredisi Faizleri Arttı Satışlar Durdu!
Konut kredisi faiz oranlarındaki artış konut satışlarını negatif yönde etkiledi. Tüik Ekim konut satış istatistiklerine göre Ekim’de konut satışları bir önceki yıla oranla yüzde 5,7 düştü…

konut kredisi faiz oranlarındaki artış konut satışların düşürdü. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Ekim konut satış istatistiklerine göre Ekim’de konut satışları bir önceki yıla oranla yüzde 5,7 düşüş gösterdi.

Eylül ayında konut satışları yüzde 28.8 artış göstermişti. Ekimde ise satışlar bir önceki aya göre 12.4 gerileyerek 122 bin 882 oldu. Konut satışlarında dalgalanma görülürken konut kredisi faizlerinde de bir süredir yukarı ivme kaydediliyor. Merkez Bankası'nın açıkladığı verilere göre 10 Kasım haftası itibarıyla bankaların uyguladığı konut kredisi faizlerinin ağırlıklı ortalaması yüzde 13.11 oldu. Bu oranla konut kredisi faizleri 12 Ağustos 2016 haftasından bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, konut satışlarındaki düşüşün kredi faizlerindeki artıştan kaynaklandığını belirtti.  Elmas, aylık yüzde 1 kredi oranı son 5 yılın psikolojik üst sınırıdır dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER