Anasayfa >

Konut Kredisi Haberleri >

Konut Kredisi Faiz Hesapla 2017

Konut Kredisi Faiz Hesapla 2017

22 Kasım 2017 Çarşamba, 14:33:06
Konut Kredisi Faiz Hesapla 2017
Konut kredisi faiz hesaplama formülü nasıl? Konut kredisi başvurusu için gerekli belgeler neler? Hepsi ve daha fazlasının yanıtı haberimizde…

konut kredisi, satın alınacak evin teminat altına alınması koşulu ile bankalar tarafından verilen bir kredi türüne denir.
Her banka farklı vade ve faiz oranları ile konut kredisi kullandırabiliyor.

Peki konut kredisi kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta “faiz oranları”. Konut kredisi kullanmadan önce tüm bankaların faiz oranlarını karşılaştırarak en uygun bankayı seçmelisiniz.

 Peki konut kredisi faizi nasıl hesaplanır. Konut kredisi hesaplamayı basit bir örnekle açıklayalım.
 
Diyelim ki 450 bin TL değerinde bir ev satın alacaksınız. Bunun 200 bin TL’sini peşin vereceksiniz kalan 250 bin TL’si için ise konut kredisi kullanacaksınız. Araştırmanızı yaptınız ve en uygun bankayı da buldunuz. 250 bin TL’nin geri ödemesi faizi ile birlikte ne kadar olacak. Bunda vade de oldukça önemli. 250 bin TL için 5 yıl yani 60 ay vadeli kredi kullanacağınızı varsayalım. Şimdi gelin konut kredisi hesaplamasını birlikte yapalım;

250 bin TL için bugün 60 ay vadeyle en uygun faiz oranı yüzde 1,03. Buna göre;

Kredi tutarı: 250 bin TL.
Faiz tutarı: 86 bin 402 TL.
Ekspertiz ücreti: 800 TL,
Banka dosya masrafı: Bin 250 TL.
İpotek ücreti: yok
Toplam ödeme tutarı: 338 bin 452 TL
Aylık taksit: 5.606,70 TL.

KONUT KREDİSİ BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER
Konut kredisine başvuruda bulunmadan önce evin krediye uygun olup olunmadığına bakılıyor. Buna ise eksper karar veriyor. Bunun için evin hisse tapulu olması, evin üzerinde ipotek olmaması, villa ya da müstakil bir ev satın alacaksanız arsa tapusunun olması, inşaat halinde bir evse yüzde 80’inin tamamlamış olması ya da projeden ev satın alacaksanız proje sahibi firmanın banka ile anlaşması olması gerekiyor.

Eksper bunlara göre evin krediye uygun olup olmadığına karar verir. Eksperden onay çıktığında ev sahibi ya da firma ile anlaşan kişi evin kat mülkiyeti belgesi ve tapusu ile birlikte konut kredisi başvurusunda bulunabiliyor.

Başvuru için gerekli belgeleri ise şöyle sıralayabiliriz;
•    Evi almak isteyen kişiye ait kimlik fotokopisi ve aslı,
•    Satın alınacak eve ait tapu belgeleri,
•    Tapu sahibine ait kimlik fotokopisi,
•    Bordrolu çalışanlar için maaş bordrosu, serbest meslekler için meslek kuruluşları üyelik belgesi,
•    Şirket ortağı iseniz, ticari sicil gazetesi fotokopi ve ortaklığınızı gösteren belgeler

Tüm belgelerle birlikte bankaya başvuran kişi, bankada konut kredisi başvuru formu doldurur ve diğer belgelere ekleyerek dosyasına koyar. Sonrasında müşteri ilişkileri temsilcisi bu belgeleri bankanın operasyon birimine gönderiyor.

Banka satın alınmak istenen evin maddi değerini tespit etmek için eksper gönderiyor. Eksper bir değer biçer ve banka şubesine gönderir. Banka da kredi başvurusunda bulunan kişinin gelirine, kredi notuna, evin değerinin yüzde 75’lik kısmı karşılayıp karşılamağına bakarak onay verir ya da vermez.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER