Anasayfa >

Konut Kredisi Haberleri >

İslami Mortgage Dönemi Başlıyor

İslami Mortgage Dönemi Başlıyor

03 Mayıs 2017 Çarşamba, 14:14:30
 İslami Mortgage Dönemi Başlıyor
İslami Özel Sektör Kalkınma Kuruluşu, Türkiye Varlık Fonu ve Catalyst Group, Türkiye’de ev sahibi olmayı kolaylaştıracak ve mortgage sektörünü geliştirecek yeni bir işbirliğine imza attı..

İslami Özel Sektör Kalkınma Kuruluşu (ICD), Türkiye Varlık Fonu (TVF) ve Catalyst Group, Türkiyedeki mortgage sektörünü geliştirmek ve konut sahibi olmayı kolaylaştıracak sistem için imza attı.


TVF’den yapılan açıklamaya göre TVF, ICD ve İslam Kalkınma Bankasını (IDB) özel sektör kolu Catalyst Grup, Türkiyede mortgage sektörünün geliştirilmesi için Ortak Stratejik İşbirliği başlattı.


EV SAHİBİ OLMAYI KOLAYLAŞTIRACAK
Bu işbirliği, ev sahibi olmayı kolaylaştıracak mortgage sistemi kapsamında Türkiyede uygulanabilecek finansal modellerin belirlenmesine odaklanacak.


ICD Üst Yöneticisi (CEO) Halid Al Aboodi, üye ülkelerin ekonomisine pozitif katkı sağlayacak mortgage sektörünün büyümesinin ICD için önemli bir hedef olduğunu belirterek, "Türkiyedeki mortgage sektörünün genişlemesi, ailelerin ev sahipliğini artırmakla beraber ekonomiye de sayısız olumlu fayda sağlayacaktır." değerlendirmesinde bulundu.


TVF Yönetim Kurulu Başkanı ve CEOsu Mehmet Bostan ise konut sektörünün Türkiyenin gelecekteki on yılda farklı sektörlere yapmayı planladığı yatırımlarla birlikte doğrudan ve dolaylı olarak büyüyeceğini ifade etti.


Artan konut ihtiyacını karşılamak için mortgage ekosisteminin geliştirilmesi gerektiğinin altını çizen Bostan, "İşbirliğimiz, ortaklarımızın da desteğiyle mortgage sektörü için yeni ve özel modellerin tanımlanmasını amaçlıyor. TVFnin en önemli hedeflerinden birisi, yaratacağı değer artışıyla birlikte sermaye piyasalarının çeşitliliği ve derinliğine katkı sağlamak. Sermaye piyasaları bu büyüyen ekosistem içinde genişlemesini sürdürecek." görüşlerini paylaştı.


İSLAMİ MORTGAGE
Catalyst Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nazih Al Naser de şunları kaydetti:
"Bu işbirliğimiz kapsamında, ortaklarımızla birlikte Türkiye’ye İslami mortgage finansmanı konusundaki uzmanlığımızı sunacak olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Türk konut sektörü, sürdürülebilir likidite ve büyüme için sermaye piyasalarına güvenmektedir. Mortgage sektörünün desteklenmesi, doğrudan Türkiye ekonomisinin genelinde önemli pozitif etkilerin ortaya çıkmasına neden olurken, likiditeyi de artıracaktır."


İşbirliği kapsamında, TVF sponsor, ICD lider düzenleyici kuruluş, Catalyst ise teknik danışman olarak görev alacak. Başlangıç olarak, mortgage ekosistemlerinin küresel olarak karşılaştırmalı bir incelemesi ve mortgage sektörü için bir ana kalkınma planının geliştirilmesi hedefleniyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER