Anasayfa >

Kentsel Dönüşüm Haberleri >

7,5 Milyon Yapı Kentsel Dönüşümle Yenilenecek!

7,5 Milyon Yapı Kentsel Dönüşümle Yenilenecek!

17 Ağustos 2018 Cuma, 10:04:32
7,5 Milyon Yapı Kentsel Dönüşümle Yenilenecek!
Türkiye’nin coğrafi konumu itibariyle deprem bölgesinde yer aldığının altını çizen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, önceliğimiz kentsel dönüşüm dedi. Türkiye genelinde 7,5 milyon bağımsız birimi dönüştürmeyi hedeflediklerini söyleyen Kurum, “100 gün içerisinde, 23 bölgede 17 bin konut ve işyerini tamamlayacak, 16 bin adedinin temelini atacağız. Ülke genelinde risk taşıyan 7.5 milyon bağımsız birimi dönüştürmeyi hedefliyoruz” diye konuştu...

Yerinde dönüşümü esas aldıklarını vurgulayan Kurum, “2012 yılında 6306 sayılı Kanun çıkartıldı ve bu kanunun sunduğu kolaylık, teşvik ve muafiyetler çerçevesinde riskli yapı stokumuz hızlı bir dönüşüm sürecine girdi" dedi.

BÜTÜNCÜL KENTSEL DÖNÜŞÜM
Kurum, "Bugün gelinen durum itibarıyla vatandaşlarımızın yapı bazında yenileme faaliyetleri hızla devam ederken kentsel dönüşümde hedefimizin mahalle ve kent ölçeğinde bütüncül kentsel dönüşüm projeleri üretmek ve yönetmek olduğunu unutmamamız gerekiyor" diye konuştu.
HEDEF 7,5 MİLYON BİRİMİ DÖNÜŞTÜRMEK
100 günlük eylem planı çerçevesinde kentsel dönüşümü esas aldıklarının altını çizen Bakan Kurum, "100 gün içerisinde, 23 bölgede 17 bin konut ve işyerini tamamlayacak, 16 bin adedinin temelini atacağız. Ülke genelinde risk taşıyan 7.5 milyon bağımsız birimi dönüştürmeyi hedefliyoruz" dedi.

2 MİLYARLIK KİRA YARDIMI
2012 yılından bugüne kentsel dönüşüm kapsamında hak sahiplerine 2 milyar TL'ye yakın kira yardımı yaptıklarını ifade eden Bakan Kurum, "Toplam 1 milyon 300 bin adet bağımsız birimde hali hazırda dönüşüm çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

Kurum, "17 Ağustos benzeri hadiselerin tekrar yaşanmaması için başta devletimiz olmak üzere hepimize sorumluluk düşüyor. Deprem ve diğer tüm felaketlerde hasar ve kayıpların yaşanmaması için gerekli tüm tedbirleri almaya devam edeceğiz” diye konuştu. 

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
Misafir - 17 Ağustos 2018 Cuma, 14:13 sendemi hedefliyosun sayın bakan hedefleyin bakalım daha ne kadar hedefleyeceksiniz CEVAPLA
DİĞER HABERLER