Anasayfa >

Kentsel Dönüşüm Haberleri >

İzmir Ege Mahallesi Kentsel Dönüşümdeki Yargı Engeli Aşıldı!

İzmir Ege Mahallesi Kentsel Dönüşümdeki Yargı Engeli Aşıldı!

16 Ağustos 2018 Perşembe, 14:08:53
İzmir Ege Mahallesi Kentsel Dönüşümdeki Yargı Engeli Aşıldı!
İzmir Ege Mahallesi kentsel dönüşüm projesinin önündeki yargı engeli aşıldı. Projeye karşı açılan yürütmenin durdurulması ve iptal kararı 3.İdare Mahkemesi tarafından reddedildi. Projenin birinci etabı 27 Eylül’de ihaleye çıkacak…

İzmir Ege Mahallesi kentsel dönüşüm projesinin önü açıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilecek olan projeye karşı açılan yürütmenin durdurulması ve iptal davası, İzmir 3. İdare Mahkemesi tarafından reddedildi.
Belediyenin 30 Haziran 2017’de gerçekleştirdiği yapım ihalesinden önce açılan "yürütmeyi durdurma ve iptal" davası mahkemeden döndü.

Ege Mahallesi Evsahipleri Derneği tarafından "7 hektarlık alanda parçalı uygulama yapılamayacağı" gerekçesiyle açılan davayı görüşen İzmir 3. İdare Mahkemesi, yürütmenin durdurulması ve iptal taleplerini reddetti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, alanın 9 bin metrekarelik bölümünde uzlaşma sağlayarak imar adası haline getirmiş ve burada ihale çalışmalarına başlamıştı. İzmir 3. İdare Mahkemesi tarafından verilen kararda, “5393 sayılı yasanın 73. maddesinde; belediyelerin kentsel dönüşüm ve gelişim projelerini gerçekleştirmek amacıyla imar uygulaması yapmaya yetkili kılındığı açık olup, mülkiyeti davalı belediyeye ait olan ve yine anlaşma yoluyla davalı belediyeye devredilen taşınmazların bulunduğu alanda, 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 15. ve 16. maddesine göre yapılan imar uygulamasında davacılar iddiaları yönünden hukuka aykırılık görülmemiştir” ifadelerine yer verildi.

İzmir Ege Mahallesi’nde 7 hektarlık alanda gerçekleşecek olan Ege Mahallesi kentsel dönüşüm projesinde 1.etap 27 Eylül 2018’de yapım ihalesine çıkacak.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER