Anasayfa >

Kentsel Dönüşüm Haberleri >

Esenler’de 40 bin Konut Metris Kışlası Arazisine Taşınacak!

Esenler’de 40 bin Konut Metris Kışlası Arazisine Taşınacak!

03 Ağustos 2018 Cuma, 15:38:58
Esenler’de 40 bin Konut Metris Kışlası Arazisine Taşınacak!
2015 yılında Esenler Belediyesi’ne devredilen ve içinde Metris Kışlasını da kapsayan 1 milyon 800 bin metrekarelik “Güney Rezerv Yapı Alanı” projesine onay çıktı. 98 bin 160 konutun risk altında olduğunu belirten Esenler Belediye Başkanı Tevhik Göksu, onaylanan proje ile 40 bin konutu Metris Kışlası’nı da içine alan alana taşıyacaklarını söyledi…

Esenler’de Metris Kışlası’nı da kapsayan 1 milyon 800 bin metrekarelik rezerv alanında yapılacak olan kentsel dönüşüm projesine onay çıktı. 2015’de Esenler Belediyesi’ne devredilen alan dönüşümle yepyeni bir yüze kavuşacak.

40 BİN KONUT METRİS KIŞLASI ALANINA TAŞINACAK

Yaklaşık 500 bin nüfuslu ilçede binaların yüzde 70’inin risk atlında bulunduğunu belirten Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “98 bin 160 konut risk altında. Biz 41 bin konutun dönüşme aşamasını başlattık. Geriye 57 bin konut kaldı. Onaylanan proje ile 40 bin konutu metris kışlasının içinde bulunduğu alana taşıyacağız” diye konuştu.

DONATI ALANLARI HALKINDIR İMARA AÇILAMAZ
Metris Kışlası alanına taşınacak 40 bin konut içerisinde bulunan 16 bin 500 konutun donatı alanları üzerinde bulunduğunu söyleyen Göksu, “Donatı alanları halkın ortak kullanım alanıdır ve imara kapalıdır. Zamanında nasıl olmuşsa yapılaşmaya izin vermişler. Biz bu 16 bin 500 konutu Metris Kışlası arazisine taşıdıktan sonra donatı alanlarını vatandaşın kullanımına açacağız. Buraların plan fonksiyonu ne ise onu yapacağız. Yol, yeşil alan, okul, karakol, ibadet yeri, sağlık tesisi gibi alanlar olarak vatandaşın kullanımına sunacağız. Böylece şimdiki Esenler büyük ölçüde ferahlayacak, vatandaşlarımız yoğunluktan kurtarılacak” dedi.

2 MİLLET BAHÇESİ YAPACAĞIZ
Bu alanda yapılacak binaların 4 ile 7 kat arasında olacağına dikkat çeken Göksu, “Önceliğimiz donatı alanlarında. Spor ve kütüphane vadisi ile hastane yapacağız. Park ve sosyal alanlar yapıldıktan sonra konut inşa edeceğiz. Toplamda 2 milyon 600 bin metrekarelik 2 millet bahçesi yapacağız. İlk etapta 236 bin metrekarelik İstanbul’un en büyük millet bahçesini açtık” diye konuştu.

9 MAHALLEYE BÖLÜNECEK
Metris Kışlasının da içinde bulunduğu 1 milyon 800 bin metrekarelik devasa alanın 9 mahalleye bölüneceğini belirten Göksu, site yaşamından ziyade mahalle kültürünün yaşatılacağı alanlar yapılacağını söyledi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER