Anasayfa >

Kentsel Dönüşüm Haberleri >

'Kentsel dönüşüm büyük ölçekte yapılmalı'

'Kentsel dönüşüm büyük ölçekte yapılmalı'

26 Temmuz 2018 Perşembe, 14:10:41
Kentsel dönüşüm büyük ölçekte yapılmalı
Beyoğlu'nda önceki gün yıkılan bina kentsel dönüşümün ne denli önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkan Vekili Deniz Karataş, kentsel dönüşümün tüm Türkiye'de ruhsatlı yapıları da kapsar şekilde ivedilikle ele alınması gerektiğini vurguladı...

Türkiye geçtiğimiz salı gününe şiddetli yağış sonucu Beyoğlu'nda zemini kayan binanın görüntüleriyle başladı. Bina, içinde yaşayanlar tahliye edildikten sonra dakikalar içinde yerle bir oldu. Bu olay tüm Türkiye'ye kaçak ve çarpık yapılaşmanın nasıl büyük felaketlere yol açabileceğini gösterdi. 

Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkan Vekili Deniz Karataş da İstanbul'un Beyoğlu ilçesindeki binanın çökmesine ilişkin, "Buradaki bina çökmesi, bize kentsel dönüşümün ne kadar gerekli ve acil olduğunu göstermiştir. Kentsel dönüşüm tüm Türkiye'de ruhsatlı yapıları da kapsar şekilde ivedilikle ele alınmalıdır" dedi.

 'RİSKLİ BÖLGE İLAN EDİLMELİ'

Çöken binanın hem inşaat hem de iskan ruhsatının olmamasının düşündürücü olduğunu dile getiren Karataş, "Buradaki bina çökmesi, bize kentsel dönüşümün ne kadar gerekli ve acil olduğunu göstermiştir. Aynı bölge içinde ruhsatlı bir binanın varlığı, sadece kendi binasına münhasır olmamalıdır. Yanındaki bina da gelip üstümüze yıkılabilmektedir. Bölgeleri, riskli bölge ilan edip büyük ölçeklerde yenilenmelerin yapılması şarttır" dedi.

'7 MİLYON BİNA YENİLENMELİ'

Karataş, kentsel dönüşümün, sadece oradaki mevcut binanın yenilenmesi, yıkılıp yeniden yapılması anlamına gelmediğini kaydetti. 1990 yılından önce yapılmış, ekonomik ömrünü tamamlamış yapıların öncelikle ele alınması gerektiğini belirten Karataş şöyle devam etti: "Yağmurun yağması ve oradaki toprağın kayması benim gözümde sudan sebeptir. Sudan sebepler bile eski binaların çökmesine neden olur duruma geldi. Hesaplamalarımıza göre, 4708 sayılı yasanın çıkmasından önceki imal edilmiş yapıların ki bu Türkiye'de 21 milyondur, en azından 3'te birinin yani 7 milyonunun ilk 15 yıllık süre içerisinde yeniden yapılması ya da güçlendirilmesi gerekmektedir."

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER