Anasayfa >

Kentsel Dönüşüm Haberleri >

Kentsel Dönüşümle Şehirler Akıllanacak!

Kentsel Dönüşümle Şehirler Akıllanacak!

17 Temmuz 2018 Salı, 13:41:36
Kentsel Dönüşümle Şehirler Akıllanacak!
İnşaat temsilcileri kentsel dönüşüm sürecinin akıllı şehirler için bir fırsat olduğunu söyledi. Temsilciler süreçte kamu ve özel sektörün birlikte ve planlı hareket etmesi gerektiği önerisinde bulundu….

İnşaat temsilcileri, AK Parti'nin seçim beyannamesinde yer alan kentsel dönüşüm hedefleri hakkında değerlendirmede bulundu.
Kentsel dönüşüm sürecinin akıllı şehir uygulaması için bir fırsat olduğunu belirten temsilciler, bu süreçte kamu ve özel sektörün planlı şekilde ilerlemesi gerektiği önerisinde bulundu.

İnşaat temsilcileri kentsel dönüşüm kapsamında 7,5 milyon konutun 15 yıllık periyotta yenilenmesi hedefini olumlu bakıyor.

“DÖNÜŞÜM RANT ODAKLI OLMAMALI”
Konuyla ilgili açıklama yapan Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, deprem kuşağında bulunan Türkiye açısından kentsel dönüşümün hayati önem taşıdığını ifade etti.

Yenigün, "Burada önemli olan nokta, kentsel dönüşümün, bütünsel bazda, kentsel altyapı, yeşil alan ihtiyacı, sosyo-kültürel doku ve başta mülkiyet hakkı olmak üzere bölge sakinlerinin hakları gözetilerek hayata geçirilmesidir. Bu kapsamda hem afet riski altındaki yapılarda hem de kentseldönüşüm amaçlı projelerde planlama ve uygulama aşamaları şehircilik ilkelerine, kamu yararına, bilim ve tekniğe uygun şekilde gerçekleştirilmelidir." dedi.

YAP-SATÇILARA DENETİM GETİRİLMELİ
Dönüşümün rant odaklı olmaması gerektiğinin altını çizen Yengün, araştırma, uygulama alanlarında devlet yetkililerinin ve sektör temsilcilerinin ortaklaşa gayret göstermelerinin daha sağlıklı olacağına işaret etti. Yenigün, "Sektörde yap-satçılara denetim getirilmeli. Ayıplı iş yapan firmaların sektörden ayıklanmasına olanak sağlayan yasal zemin hazırlanmalıdır." ifadesini kullandı.

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Feyzullah Yetgin ise kentsel dönüşümün akıllı şehirler inşa etmek için bir fırsat olduğunu belirtti.

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Yönetim Kurulu Başkanı Celal Koloğlu da şehir merkezlerinde dikine yapılaşmayla kentlerin kimliksizleştiğine dikkati çekerek, kentsel dönüşümün bu sorunun çözülmesi için büyük fırsat olduğunu vurguladı, sürecin özenli planlanmasını istedi.

"KURUM" BÜYÜK ŞANS
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un konusunda derin tecrübe ve bilgi birikimine sahip olduğunu ve dönüşümün doğru yönetilmesi açısından büyük bir şans oluşturduğunu belirten Koloğlu, "Kentsel dönüşüm projeleri planlanırken işin ehline teslim edilmesi en önemli nokta olmalıdır. Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek bu büyük ve maliyetli dönüşümde yer alacak müteahhitlerin yeterliliklerinin tespit edilmesi ve kriterlerinin açık bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir." şeklinde konuştu.

DÜŞÜK FİYATA İŞ YAPMA KÜLTÜRÜ CİDDİ TEHLİKE
Koloğlu, yalnızca fiyat odaklı bir bakış açısı ve aşırı düşük tekliflerle iş yapma kültürünün çok ciddi bir tehlike olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:"Esas olan yapılabilir fiyatlarla işin ihale edilmesi, gerçekçi fiyat uygulanması ve işin ehline teslim edilmesidir. İNTES olarak Türk Standardları Enstitüsü ile bir protokol imzalayarak yapım sektöründeki müteahhitlere yeterlilik kriterleri belirlenmesi konusunda çalışmalarımızı başlattık."

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER