Anasayfa >

Kentsel Dönüşüm Haberleri >

Fikirtepe Kentsel Dönüşümde Flaş Gelişme!

Fikirtepe Kentsel Dönüşümde Flaş Gelişme!

06 Temmuz 2018 Cuma, 10:52:08
Fikirtepe Kentsel Dönüşümde Flaş Gelişme!
Yaklaşık 7 yıl önce dönüşümün başladığı ve sorunların bir türlü bitmediği Fikirtepe’de flaş bir gelişme yaşandı. Riskli alan kararının iptali için dava açan vatandaşlar, yapılarının sağlam ve ruhsatlı olduğunu, kararın mülkiyet hakkını kısıtladığını iddia etti. Danıştay 14. Daire riskli alan kararına karşı açılan davada yürütmeyi durdurma kararı aldı. Peki bundan sonra ne olacak? Sorunun yanıtı haberimizde…

İstanbul’da kentsel dönüşümün simgesi haline gelen Fikirtepe’de sular bir türlü durulmuyor. Dönüşümün yaklaşık 7 yıl önce başladığı ve o günden bu yana sorunların bir türlü bitmediği bölgede yeni bir flaş gelişme daha yaşandı. Riskli alan kararının iptali için dava açan vatandaşlar, yapılarının sağlam ve ruhsatlı olduğunu, kararın mülkiyet hakkını kısıtladığını iddia etti. Danıştay 14. Daire riskli alan kararına karşı açılan davada yürütmeyi durdurma kararı aldı.

Kararda, 5931 bina, 1424 ticari birim, 529 adet küçük sanayi birimi, 2 adet okul bulunan alanın bilimsel veriler içeren herhangi bir teknik inceleme olmadan riskli alan ilan edildiği belirtildi. Bakanlık yeniden bir riskli alan kararı çıkarana kadar bölgede bu karardan gelen haklar kullanılmayacak. Mesela 3’te 2 anlaşma sağlanan yerlerde dönüşüme dahil olmak istemeyen 3’te 1’in hakları açık arttırma ile satılıyordu. Şimdi bu yapılamayacak.

Peki bundan sonra ne olacak? Fikirtepe’de kentsel dönüşüm devam etmeyecek mi? Soruya Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz yanıt verdi.

İstanbul’un birçok bölgesinde benzer durumun yaşandığına dikkat çeken Kiraz,  "Örneğin Danıştay Gaziosmanpaşa için riskli alan kararını iptal etti. Fakat Bakanlık Nisan 2016’da bir düzenlemeye giderek bu gibi durumlara karşı B planını hazırladı. Eğer bir ilçede yapılaşmanın yüzde 65’i imar mevzuatına aykırı ise riskli alan kararı alınıyor. Şimdi Fikirtepe’de de bu nedenle yeniden riskli alan kararı alınmasını bekliyorum. Üstelik bu karara Danıştay da iptal veremiyor.”dedi.

“KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN SEKTEYE UĞRAMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”
Kararla Fikirtepe’de kentsel dönüşümün sekteye uğramasına izin vermeyeceklerini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve İlbank Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Demirtaş” “Şu an bölgede yarım kalan inşaatla var ve tamamlamak için devreye girdik. Bu karar bizim direksiyona geçme nedenimizi ortadan kaldırıyor. Ama hemen gerekli adımları atarız. Vatandaşın ortada kalmasına izin vermeyiz” dedi.

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ise kararın büyük bir belirsizliğe neden olduğunu ve biran önce ortadan kaldırılması gerektiğini ifade etti.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER