Anasayfa >

Kentsel Dönüşüm Haberleri >

Tarihi Saraçoğlu Çitlerinden Kurtuluyor

Tarihi Saraçoğlu Çitlerinden Kurtuluyor

20 Mart 2018 Salı, 11:46:30
Tarihi Saraçoğlu Çitlerinden Kurtuluyor
1940’lı yıllarda Emlak Bank tarafından yapılan ve lojman olarak kullanılan tarihi Saraçoğlu Mahallesi Emlak Konut GYO tarafından yenileniyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal, Cumhuriyet tarihine tanıklık etmiş Saraçoğlu çitlerinden, duvarlarından kurtularak Ankaralılara kazandırılacak dedi…

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ

 Ankara’nın Çankaya ilçesine bağlı Kızılay mevkiinde yer alan  tarihi  Saraçoğlu  Mahallesi yenileniyor. Maliye Bakanlığı ve emlak Konut GYO işbirliğiyle hayata geçirilecek olan Saraçoğlu projesi görücüye çıktı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen Ankara Belediye Başkanı Mustafa Tuna ve emlak konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum’un katıldığı tanıtım toplantısı Murat Kurum’un açılış konuş masıyla başladı.

Türkiye’nin ilk toplu konut projesi Saraçoğlu’nu  yen  iden topluma kazandıracaklarını söyleyen Kurum, ’72 yıl önce Emlak Bank tarafından geliştirilen, daha önce sadece lojman olarak kullanılan ve uzun zamandır atıl durumda olan Saraçoğlu Mahallesi geçmişine uygun olarak yenilenecek ve Ankara halkının kullanımına sunulacak.’ dedi.

26 NİSAN'DA İHALEYE ÇIKIYOR

120 bin metrekare alanı kapsayan Saraçoğlu Mahallesi’nde 453 lojman ve 250 tescilli ağacın yer aldığını belirten Kurum projenin 26 Nisan'da ihaleye çıkacağını açıkladı.

TEK BİR  TUĞLASI  BİLE YERİNDEN KALKMAYACAK

Saraçoğlu  Mahallesi’nin tüm özellikleriyle korunacağına dikkat çeken Maliye Bakanı Naci Ağbal,‘ 2017’nin 7 Mart’ında proje Bakanlar Kurulundan geçti. 1 yılda önemli aşamaya geldik. Projeye can veren gerekli onayları aldık ve projesinin can bulacağı noktaya getirdik. Bundan sonraki süreçte ihalesi yapılacak ve yapımına başlanacak. Saraçoğlu tüm özellikleriyle korunacak. Tek bir tuğlası bi  le yerinden kalkmayacak.’ İfadesinde bulundu.

SAKARYA’YA RAKİP GELİYOR
Saraçoğlu'nun  Sakarya’ya rakip  olarak geldiğini belirten Ağbal güvenliği ve çitleri olmayan bir Saraçoğlu olacak dedi.

SARAÇOĞLU  ÇİTLERİNDEN KURTULUYOR
Ağbal sözlerine şöyle devam etti: ‘ Saraçoğlu  denilince herkesin aklına lojmanlar geliyordu. Birçok siyasinin anısı var burada. Cumhuriyet tarihine tanıklık etmiş bir alan. Bu tarihiyi unutmadan Saraçoğlu'nun  etrafındaki duvarları ve çitleri kaldırıyoruz. Yemyeşil bir alan olacak. Ticari alanlarıyla sosyal alanlarıyla 7’den 70’e hereksin uğrak yeri olacak. Saraçoğlu Sakarya’ya rakip olacak.’

SARAÇOĞLU'NU RANTA KURBAN ETMEYECEĞİZ
Günümüzde en büyük tehlikenin şehirlerin  ranta kurban edilmesi olduğunu dikkat çeken Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtuluş, ‘ Şehirlerin rant altında ezilmemesi için gerekli gayreti gösteriyoruz. Saraçoğluyla  ilgilide rant uğuruna heba edilecek mi endişesi vardı. Ama burada rant uğuruna hiçbir şey yapılamayacak. Şehirlerimizi asla ranta kurban etmeyeceğiz.’ diye konuştu.

TARİHİ ESERLERİ YOK ETMEYİ AMAÇ EDİNMİŞLER
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ise tarihi eserlerin yok edilmesine dikkat çekti. Özhaseki, ‘ 2000 yılına kadar insanlar tarihi eserleri yok etmeyi amaç edinmişler. İmar için yol için o güzelim eserleri yok etmişiz. Ama artık günümüzde öyle değil Saraçoğlu projesi de bunun en iyi örneği. Erken Cumhuriyet döneminin eserlerinin korunduğu bir projeyle karşı karşıyayız.’ dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER