Anasayfa >

Kentsel Dönüşüm Haberleri >

Sanayi Sitelerinin Dönüşümüne Bakanlıktan Kredi Desteği

Sanayi Sitelerinin Dönüşümüne Bakanlıktan Kredi Desteği

15 Şubat 2018 Perşembe, 16:43:00
Sanayi Sitelerinin Dönüşümüne Bakanlıktan Kredi Desteği
Yerleşim alanında kalan sanayi sitelerinin dönüşümüne bakanlık kredi desteği verecek. Detaylar haberimizde…

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ

Yerleşim alanı içerisinde kalan sanayi siteleri ile sanayi işletmelerinin dönüşüm ve gelişim projelerinin kredilendirilmesi hakkındaki yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Kredi desteğinden sanayi sitesi yapı kooperatifleri, il özel idareleri, büyükşehir belediyesi ve belediyeler yararlanabilecek.

Sanayi sitelerinin dönüşümüne kredi desteğinden faydalanmak için aranan şartlar şöyle;
a) Sanayi sitesi dönüşüm alanında bulunan sanayi işletmesi sayısının en az 2/3’ünün muvafakatının alınmış olması,
b) Sanayi sitesi gelişim alanında yer alacak hak sahiplerinin, işyeri inşaatlarının tamamlanarak yapı kullanma izin belgesinin alınmasından itibaren en geç 6 ay içerisinde tahliye edileceğine dair ilgili idareye noter onaylı tahliye taahhütnamesi vermiş olmaları,
c) Sanayi sitesi dönüşüm alanının 16/5/2012 tarihli ve 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun uyarınca riskli alan veya 3/7/2005 tarihli ve 5393 sayılı Belediye Kanununun 73 üncü maddesi uyarınca dönüşüm alanı olarak ilan edilmiş olması.

Kredilendirmeye konu harcamalar ise şöyle;
a) Arsa ve arsa mülkiyetinin edinilmesi masrafları,
b) Altyapı tesisleri yapım işi,
c) Üstyapı yapım işi,
ç) İdari ve sosyal tesisler yapım işi,
d) Mimarlık ve mühendislik hizmetleri,
e) Taşınma masrafları

Bakanlık kredi desteğinden yararlanmak isteyenlerin sanayi sitesi yapı kooperatifleri veya idareler ilgili valiliğe bilgilendirme raporu ile elektronik ortamda başvurması gerekiyor. Kredi destek talepleri bakanlıkça uygun bulunan projeler yatırım programına alınması için kalkınma bakanlığına teklif veriliyor.

Yatırım programında yer almasına rağmen geçerli mazereti olmaksızın inşaat ihalesi aşamasına gelemeyen sanayi sitesi gelişim projeleri üçüncü yılın sonunda yatırım programından çıkarılıyor.

Sanayi sitesinin dönüşümü için verilen kredi başka bir amaçla kullanılması durumunda bakanlık kredi desteğini durdurarak o zamana kadar ödenen parayı da geri alıyor.

YÖNETMELİĞİN TAM METNİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER