Anasayfa >

Kentsel Dönüşüm Haberleri >

Fikirtepe’de Bir Firma Daha Pes Etti

Fikirtepe’de Bir Firma Daha Pes Etti

13 Şubat 2018 Salı, 09:48:18
Fikirtepe’de Bir Firma Daha Pes Etti
Fikirtepe’de kentsel dönüşüm adeta yılan hikayesine döndü. 2010 yılından bu yana suların bir türlü durulmadığı bölgede bir firma daha projeden çekildiğini bildirdi. Projedeki hak sahipleri ise soluğu bakanlıkta aldı. Detaylar haberimizde…

İstanbul’da kentsel dönüşümün simgesi haline gelen Fikirtepe’de dönüşümün sancıları hala devam ediyor.  2010 yılından bu yana suların bir türlü durulmadığı Fikirtepe’de kentsel dönüşüm adeta yılan hikayesine döndü.

Birçok firmanın iflasına neden olan birçok vatandaşı da evinden eden Fikirtepe’de hala sorunlu 12 adada yaklaşık 5 bin hak sahibi çözüm bekliyor.

En son 22 numaralı adadaki Pana Yapı, Brooklyn Dream projesini bitiremeceğini bildirdi. Bunun üzerine projedeki hak sahiplerini toplanarak soluğu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü’nde aldı. Vatandaşlar bakanlığa giderek dilekçe verdiler.  Projedeki hak sahiplerinin temsilciliğini yapan Engin Akgüzel, Pana Yapı’nın maddi sıkıntıda olduğu ve finansman bulamadığı için projeye devam edemeyeceğini belirttiklerini söyledi.

Ancak Fikirtepe’de tek sorunlu proje Pana Yapı’nınki değil. Fikirtepe Sosyal Yardımlaşma Derneği (FİDEM) Yönetim Kurulu Başkanı Ercüment Oruç’un verdiği bilgilere göre 6 adada büyük kriz var. 7, 22, 27, 33, 35 ve 54 numaradaki adalarda proje geliştiren firmalar projelerini tamamlayamayacağını belirtip, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne projelerinin İller Bankası’na devredilmesi için dilekçeyle başvurdu. Oruç, söz konusu adalarda yaklaşık 2 bin 900 hanenin olduğunu söyledi. Bu rakama bir de TMSF tarafından el konulan Dumankaya’nın 30 ve 36 numaralı adalardaki projelerini de dahil edince 600 hane daha ekleniyor. İmzaların tamamlanmadığı adalarda proje başlayamıyor. Bu adaları da katınca Fikirtepe’de mağdur kişi sayısı 5 bin kişiyi geçiyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER