Anasayfa >

Kentsel Dönüşüm Haberleri >

Beylikdüzü’nün Kentsel Dönüşüm 10 Yıl Sonra Gündeminden Çıkıyor

Beylikdüzü’nün Kentsel Dönüşüm 10 Yıl Sonra Gündeminden Çıkıyor

09 Şubat 2018 Cuma, 11:02:54
Beylikdüzü’nün Kentsel Dönüşüm 10 Yıl Sonra Gündeminden Çıkıyor
Beylikdüzü’nde kentsel dönüşüm 2 bölgede toplam 130 hektar alanda devam ediyor. Beylikdüzü’nün gündeminden 10 yıl sonra kentsel dönüşüm çıkıyor…

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ

Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü’ndeki kentsel dönüşüm çalışmalarını htemlak.haberturk.com’a anlattı. İşte o röportaj;

İlçede kentsel dönüşüm kapsamında ne kadar alan yenilenecek?
İlçemizdeki yapı stoğu, İstanbul’un doğu-batı eksenindeki gelişimine paralel olarak özellikle 90’lı yılların sonu itibariyle artış göstermiştir. Dolayısıyla büyük ölçüde mühendislik hizmeti alarak, yasal mevzuata uygun bir biçimde gelişen Beylikdüzü ilçesinde kentsel dönüşüm konusu da belirli bölgeler haricinde çok fazla gündem oluşturmuyor. Bu noktada kentsel dönüşüm açısından öne çıkan iki bölgemiz bulunuyor. Birincisi eski Gürpınar Belde Belediyesi sınırları içerisinde kalan 80’li yıllar itibariyle, kooperatifler eliyle yapılmış, yaklaşık 30 hektarlık bir alanda 3000 dairelik bir alanı kapsayan ‘Siteler Bölgesi’ olarak adlandırılan bölge. Diğeri ise yine 80’li yılların sonunda Gecekondu Önleme Bölgesi olarak ilan edilen ve o tarihlerden itibaren parsel bazında, yap-satçı bir yöntemle gelişme kaydeden, eski Yakuplu Belde Belediyesi sınırları içerisinde yer alan yaklaşık 100 hektarlık bir bölge. Bunun haricinde özellikle eski köy yerleşimleri çevresinde tekil olarak kentsel dönüşüme konu yapı alanları bulunuyor.

Dönüşümde hangi modeli uyguluyorsunuz?
Dönüşüm bölgelerinde öncelikle buralarda yaşayanların mevcut ekonomik ve sosyal durumları, beklentileri, yaşama biçimleri son derece önemli. Onların karar alma süreçlerinde olmadığı bir modelin yaşama şansı yok diyebiliriz. Bu anlamda şeffaflık son derece önemli. Bizler bu sürecin tamamını orada yaşayan insanlarla paylaşarak yürütmeye çalışıyoruz. Planlama kararlarının ise kentin bütününe yönelik kararlardan ve üst ölçekli planlardan koparılmaması gerekiyor. Kentsel dönüşüm konusu sonrasında yapı ölçeğinin ötesinde, kentsel tasarım boyutuyla ele alındığı taktirde, şehirlerimizin kimlik kazanması açısından son derece önemli bir fırsat oluşturabilir. Sözün özü itibariyle dönüşümde tek bir modelden bahsetmek ve bu kesin doğrudur diyebilmek mümkün değil. Önemli olan bahsettiğimiz ilkeler çerçevesinde, o yere özgü koşulları doğru bir şekilde analiz edip, katılımcı ve yaratıcı bir süreci örgütlemek.
 
DÖNÜŞÜMDE İYİ BİR KONUMDAYIZ
Dönüşümde şu an hangi aşamadasınız?
Belirttiğimiz gibi şu anda, bazı öncelikli bölgelerde çalışmalarımız sürüyor. Bu alanlardaki hukuki ve idari aşamalar tamamlandıktan sonra hızla kentsel dönüşüm çalışmalarını tamamlayacağız. Bir de tabi ki 6306 sayılı Kanuna göre yurttaşlarımızın kendi teşebbüsleri ile yürüttüğü çalışmalar var. Bu konuda da kimi yetkilerin belediyelere devredilmesi ile birlikte çalışmaların hızlandığını söyleyebiliriz. Tüm bu süreçlere baktığımızda Beylikdüzü ilçesinin kentsel dönüşüm konusunda iyi bir konumda bulunduğunu belirtebiliriz.

Beylikdüzü'nde kentsel dönüşümün maliyeti ne kadar olacak?
Bizim kentsel dönüşüm anlayışımızda imar haklarında artış sağlayarak, rant odaklı bir anlayış yok. Bu durum ilk etapta kentsel dönüşümün sağlanmasında finansal bir araç olarak gözükse de, uzun vadede kamuya ve kente çok büyük maliyetler getiriyor. Artan nüfus dolayısıyla, altyapı yatırımları ve donatı alanları son derece yetersiz bir hal alıyor. En önemlisi de kentlerimizi yaşanabilir çevreler olmaktan giderek uzaklaştırıyor. Dolayısıyla kentsel dönüşümün maliyetinin bilimsel ve bütüncül planlama ilkeleri çerçevesinde kamu, özel sektör ve yaşayanlar arasında ne şekilde paylaşıldığı önemli. Ancak bu şekilde adil bir paylaşım ile maliyetleri asgari seviyelere çekip, uzun vadede sürdürülebilir ve kamuyu zarara sokmayan süreci yürütebiliriz.

10 YIL SONRA GÜNDEMDEN ÇIKACAK
Kentsel dönüşüm kaç yılda tamamlanacak?
Kentsel dönüşümün sosyal, ekonomik, yapısal, bürokratik birçok boyutu bulunuyor. Dolayısıyla kentsel dönüşüm konusu, bölgelerin kendi özgün koşulları dahilinde, yurttaşların talepleri ile planlama kararlarını bütünleştirmesi gereken bir süreç. Konuyu sadece yapı stoğunun yıkılıp yeniden yapılması olarak ele almamak gerekir. Bu bağlamda örneğin, Yakuplu bölgemizde, zamanında sosyal konut olarak inşa edilen, Roman yurttaşlarımızın yaşadığı ve günümüzde önemli yapısal sorunların bulunduğu bir alanımız var. Bu bölgede bugüne kadar, orada yaşayanlarla birlikte çeşitli katılım toplantıları yaptık, üniversiteler ve meslek odaları ile birlikte alanda birebir çalışmalar yürüttük, çalıştaylar düzenledik. Bu noktada hem çevresel, hem de sosyal ve ekonomik dönüşüm ne şekilde, hangi yöntemlerle gerçekleşebilir diye çalışmaları sürdürüyoruz. Bunun haricinde Gürpınar Siteler Bölgesinin dönüşümüne ilişkin hazırladığımız planlama çalışmalarında ise maalesef bizden kaynaklı olmayan bürokratik süreçler uzadığından dolayı bir türlü harekete geçemiyoruz. Ancak şunu belirtebiliriz ki, önümüzdeki 10 yıllık zaman diliminden sonra kentsel dönüşüm konusunu Beylikdüzü’nün gündeminden çıkararak, güvenli ve yaşanabilir bir ilçede daha farklı önceliklerin tartışılacağını öngörebiliriz.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER