Anasayfa >

Kentsel Dönüşüm Haberleri >

Gaziosmanpaşa Kentsel Dönüşüm Kapsamında 30 Bin Bina 22 Milyara Yenilenecek

Gaziosmanpaşa Kentsel Dönüşüm Kapsamında 30 Bin Bina 22 Milyara Yenilenecek

06 Şubat 2018 Salı, 15:19:46
Gaziosmanpaşa Kentsel Dönüşüm Kapsamında 30 Bin Bina 22 Milyara Yenilenecek
Bin 100 hektar alana sahip olan Gaziosmanpaşa’da 430 hektar alan dönüşümü bekliyor. Gaziosmanpaşa kentsel dönüşüm kapsamında 430 hektar alanda 30 bin bina yaklaşık 22 milyar TL’ye yenilenek…

HABER:Şengül KIRMIZITAŞ

Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, Gaziosmanpaşa’da kentsel dönüşümde gelinen son aşamayı htemlak.haberturk.com’a anlattı.

İlçenin yüzde 38’inde kentsel dönüşüm başlattıklarının altını çizen Başkan Usta, dönüşüm kapsamında 432 hektar alanının yenileneceğini söyledi.

Başkan Hasan Tahsin Usta, “Coğrafyamızdaki deprem gerçeğini göz önünde bulundurduğumuzda ilçemizin daha sağlam yapılarla, hedeflerimize ve ileri teknolojiye göre yeniden inşa edilmesi gerekiyor. Tüm bölgelerimizi en modern donatılarla yenilemek, hem beklenen büyük deprem öncesi en sağlam ve uzun ömürlü yapıları inşa etmek hem de küresel alanda ilgi gören projeleri hayata geçirmek en önemli hedefimiz. İlçemizin İstanbul’un en yoğun yapılaşma merkezi olduğu dikkate alındığında, yeşil alanlara, donatı alanlarına ve otopark alanlarına büyük oranda ihtiyacı var. Bu kapsamda İlçemizin yüzde 38’inde kentsel dönüşümü başlattık ve bu çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Çalışmalarla birlikte ilçede 432 hektar alan yenilenecek ve ilçemizde kentsel dönüşüm projesi tamamlanınca ileri teknolojiyle donatılmış yapılar, cazibe merkezleri, yaşam alanları bizleri bekliyor olacak. İlçemiz kısa zamanda İstanbul’un yükselen değerlerinden biri olacak” diye konuştu.

BİN 100 HEKTAR ALANIN 430 HEKTARI RİSKLİ
Bin 100 hektar büyüklüğündeki Gaziosmanpaşa’da 430 hektarlık alanın Bakanları Kurulu kararı ile riskli ilan edildiğine dikkat çeken Usta, “Bu 430 hektarlık alanda aşağı yukarı 30 bin bağımsız binanın yıkılıp, yeniden inşa edilmesi öngörülüyor. Bu kapsamda kentsel dönüşüm, takribi olarak 110 bin insanımızı da direkt olarak ilgilendiriyor” ifadesinde bulundu.

30 BİN BİNA YENİDEN İNŞA EDİLECEK
Gaziosmanpaşa kentsel dönüşüm kapsamında 30 bin bağımsız binanın yeniden inşa edileceğinin altını çizen Usta, “110 bin insanın hayatını direkt olarak ilgilendiren böyle önemli bir konunun titizlikle ele alınıp, geleceğe dönük bir planlamayla inşa edilmesi gerektiğine inanıyorum. Göreve geldiğimizde ilk olarak Kentsel Dönüşümü öncelikle bir Master Plan dahilinde yapalım, Gaziosmanpaşa’yı daha planlı ve programlı bir şekilde gelecek kuşaklara hazırlayalım dedik. Otoparklarıyla, sosyal donatı alanlarıyla, okullarıyla, sağlık ocaklarıyla planlı bir şehir inşa etme amacıyla çıktığımız bu yolda hamdolsun master planımızı da bitirdik. Kentsel dönüşüm çalışmaları şehre bir dönüşüm yaşatırken, aynı şekilde yaşamda da ciddi bir gelişim yaşanacağına inanıyoruz. Tabi kentsel dönüşüm çalışmaları bugünden yarına bitecek projeler değil, uzun soluklu projelerdir” diye konuştu.

DÖNÜŞÜM 3 AŞAMADA TAMAMLANACAK
Dönüşümün etaplar halinde tamamlanacağını belirten Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, “Biz bu projeleri belli planlar dâhilinde önümüzdeki 3 yıl – 5 yıl – 10 yıl olmak üzere etap etap tamamlamayı hedeflemekteyiz” dedi.

22 MİLYAR TL’LİK DÖNÜŞÜM
Gaziosmanpaşa’da kentsel dönüşümün maliyetinin yaklaşık 22 milyar TL’ye olacağını ifade eden Usta, ekonomik hacmi ve ilçeye getirisi, oluşacak istihdamla birlikte 50 milyar Türk Lirasını bulacağı tahmin ediliyor dedi.

2018’DE 10 BİN YENİ KONUT
Kentsel dönüşüm çalışmalarının 3 bölgede tamamlandığını 5 bölgede ise devam ettiğine dikkat çeken Usta, 5 bin konutun da temelini atmak suretiyle 2018 yılı içinde 10 bin konutun çalışmalarına başlayacaklarını söyledi.
Usta, “Kentsel dönüşümde adaletli, şeffaf ve uzlaşma eksenli bir anlayışa sahibiz. Bütün vatandaşlarımızla karşılıklı konuşarak, onların görüş ve taleplerine cevap vermeye çalışarak ilerliyoruz. Türkiye’de bir Master plan dâhilinde kentsel dönüşüm gerçekleştiren ilk belediyeyiz. İnsanlarımızın okul, otopark, yeşil alan ve ulaşım gibi eksikliklerini giderecek kapsamlı bir değişim ve dönüşüm hamlesi yürütüyoruz. Bu çalışmalarımızı yerinde dönüşüm anlayışıyla yürütüyoruz. Kentsel dönüşüm çalışmalarımızla halkımızın yaşam kalitesini yükseltirken, ilçemizin sorunlarına tek tek çözüm buluyoruz. Bu anlayış ve çalışma ile Kentsel Dönüşümü 3 bölgede tamamladık, 5 bölgede ise inşaat çalışmaları devam etmektedir. 5 bin konutun daha temelini atmak suretiyle 2018 yılı itibariyle 10 bin konutun çalışmalarını başlatmış olacağız. Bu bölgeleri 2019 yılı itibariyle tamamlayıp, hak sahiplerine huzur dolu modern mimari yapılarını teslim etmeyi planlıyoruz” ifadesinde bulundu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER