Anasayfa >

Kentsel Dönüşüm Haberleri >

Bağcılar'da Kentsel Dönüşüm Tam Gaz Devam Ediyor! İşte Son Durum!

Bağcılar'da Kentsel Dönüşüm Tam Gaz Devam Ediyor! İşte Son Durum!

31 Ocak 2018 Çarşamba, 16:53:03
Bağcılarda Kentsel Dönüşüm Tam Gaz Devam Ediyor! İşte Son Durum!
Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ile Bağcılar kentsel dönüşümde gelinen son aşamayı konuştuk. İşte o röportaj…

Röportaj: Şengül KIRMIZITAŞ

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ile Bağcılar’da kentsel dönüşümü konuştu. Belediye olarak yerinde dönüşüm modelini benimsediklerini belirten Çağırıcı,  Bağcılar’ın cefasını çekenler, sefasını da sürsün istiyoruz dedi.

Bölgede 7 bin 356 bağımsız birimin dönüşümünün tamamlandığını belirten Çağırıcı, ilçede dönüşümünün emin adımlara ve hızlı bir şekilde devam ettiğini söyledi.

CEFASINI ÇEKEN SEFASINI DA SÜRECEK

Çağırıcı:“Kentsel Dönüşümde olmazsa olmaz şartımız; ‘yerinde dönüşümdür. Bağcıların cefasını çekenler, sefasını da sürsün istiyoruz. Küçük parsellerin birleştirilmesi ile bölünmüş ve parçalanmış parselleri daha büyük yapı adalarına çevirmek ve bu şekilde daha fazla sosyal donatı ve altyapıya yer açmayı hedefliyoruz. Kentsel Dönüşüm Projesi’nde hemşehrilerimizin karar almadığı hiçbir modeli uygulamıyoruz. Uygulama yaptığımız alanlarda hemşehrilerimiz kendilerini temsil eden kişileri seçiyor. Bu kişilerden oluşan bir komisyon kuruluyor. Böylece Belediyemiz ile karar alma aşamasında birlikte hareket eden bir model oluşturuluyor. "dedi.

İşte tüm detayları ile o röportaj;
Bağcılar’da kentsel dönüşüm şu an hangi aşamada?
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, 5 Ekim 2012 tarihinde Başbakan olduğu dönemde, 35 ilde aynı anda başlatılan kentsel dönüşüm projesini emin adımlarla ve en hızlı şekilde sürdürüyoruz. 22 kilometrekarelik yüzölçümüne sahip olan Bağcılar’da kentsel dönüşümü hemşehrilerimizin yüzde 100 mutabakatıyla devam ettiriyoruz. İlçemizde 5 bölgeyi riskli alan ilan ettik. Bununla birlikte yine 6 bölgede de riskli alan çalışmasını sürdürüyoruz.  Hemşehrilerimizle işbirliği yaparak 7.356 bağımsız birimin dönüştürülmesi çalışması tamamlandı. Böylece ilçemizde 28.850 hemşehrimiz kentsel dönüşüme dahil edilmiş oldu. Demirkapı Mahallesi Albayrak Sitesi ile 15 Temmuz Mahallesi’ndeki THY Sitesi kentsel dönüşüm alanı olarak belirlenmişti. Maliklerin, müteahhitle anlaşmaları neticesinde geçtiğimiz yıl bu binaların yıkımı gerçekleştirilmiş ve ruhsatlarının da alınmasıyla inşaata başlanmıştır. Ayrıca Bağcılar Meydan’da da kentsel dönüşüm çalışması devam ediyor. Bu alandaki inşaatların ruhsatının verilmesine de başlandı. Plan aşamasında olan kentsel dönüşüm alanlarımızda da çalışmalar sürdürülüyor. Çalışmalarımızı alanları büyüterek devam ettiriyoruz.

10 YILLIK PLANLAR HAZIR

Kentsel dönüşüm kaç yılda tamamlanacak?
Bağcılar Belediyesi olarak 5 yıllık, 10 yıllık planlar yapıyoruz. Kentsel dönüşümün süresinin belirlenmesi de  hemşehrilerimizin isteğine göre yapılmaktadır. Bu süre, arsa sahiplerinin üçte iki çoğunluğu sağlayarak ortak karar almasına göre değişmektedir. 6306 Sayılı Kanun kapsamında arsa sahiplerine her türlü desteği sağlıyoruz. Buna göre, kentsel dönüşüm arsa sahiplerinin ortak kararlarıyla başlamaktadır. Bu da yerinde dönüşümün gerçekleşmesinde de önemli yer tutmaktadır.

Kentsel dönüşümün maliyeti ne kadar olacak?
Bildiğiniz gibi kentsel dönüşüm kapsamında yapılan kira yardımı ve faiz desteği ile devlete büyük bir yük binmektedir. Bununla birlikte ‘insan hayatı her şeyden daha önemli’ düşüncesiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ülkemiz deprem kuşağında bulunmaktadır. Büyük bir deprem tehdidiyle karşı karşıya bulunmaktayız. Proje kapsamında ilçemiz depreme dayanıklı yeni yaşam alanlarına kavuşuyor. Emin adımlarla sürdürdüğümüz çalışmalarımız kapsamında kentsel dönüşüme girecek olan arsanın mevcut plandaki inşaat alanına göre hesaplanıp, arsaların birleştirilmesine dayalı çalışma yapılmaktadır. Arsa sahiplerinin anlaştığı müteahhit, inşaat kalitesi, kullanılan malzeme, talep edilen daire metrekaresine göre inşaat maliyeti fiyatı değişmektedir. Bunlar müteahhit ile arsa sahibinin anlaşmasına göre değişmektedir. Bazı arsalar hiç borçlanma yapmazken, bazı arsa payı yüksek olanlar ise daha fazla daire sahibi olabiliyor. Belediyemiz, plan notlarına göre yüzde 30 kentsel dönüşüm artışı vererek maliklere kolaylık sağlamaktadır. Yine, 6306 Sayılı Kanunu’na göre de malikler harçlardan muaf kılınmaktadır. Maliklere kira yardımında da bulunulmaktadır.

Dönüşüm şu an hangi aşamada?
Bağcılar Belediyesi olarak ‘yerinde dönüşümü’ hedefliyoruz. Maliklerin anlaşmasına göre tamamlanmış olan, devam eden, anlaşma aşamasında olan Kentsel dönüşüm alanlarımız bulunmaktadır.  Albayraklar Sitesi’nde 17.390 metrakarelik alandaki 26 bina ve 735 dairenin yıkımını yaptık. Şu anda belediyenin iştirakçi firması olan Başak A.Ş tarafından yeni inşaat çalışmasına başlandı. Yine THY Sitesi’nde de 17.391 metrekarelik alanda, 12 bina 444 bağımsız dairenin yıkımı gerçekleştirildi. 1.243 malikin müteahhit ile anlaşması neticesinde kentsel dönüşüme başlandı. Belediyemiz de burada teknik destek danışmanlığı sağlamaktadır. 2017 yılında toplamda 29 milyon 115 bin TL kira yardımı yapıldı. 1.479 kişiye kira, 538 kiracıya da taşınma yardımında bulunuldu. İlçemizde şu ana kadar 14 cami ile 25 okul yıkılarak yeniden inşa edildi. Ayrıca 2.525 adet riskli yapıdan 2.213’nün de yıkımı gerçekleştirildi.

Dönüşümde hangi modeli uyguluyorsunuz?
Kentsel dönüşüm projesinde hemşehrilerimizin karar almadığı hiçbir modeli uygulamıyoruz. Uygulama yaptığımız alanlarda hemşehrilerimiz kendilerini temsil eden kişileri seçiyor. Bu kişilerden oluşan bir komisyon kuruluyor. Böylece belediyemiz ile karar alma aşamasında birlikte hareket eden bir model oluşturuluyor. Model, kentsel dönüşümün yapılacağı alanın büyüklüğü, bulunduğu konum, ulaşım aksları, maliklerle yapılan anket çalışmaları ve analiz çalışmalarına göre değişmektedir. Her bir malikin mağdur olmayacağı ortak faydanın en yüksek olduğu sürdürülebilir yaşam alanları oluşturuyoruz.SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
Misafir - 28 Mayıs 2018 Pazartesi, 23:35 lütfen bizim mahalleyede uğrayın hem binalar sağlam değil hem kullanışlı değil bağcılar demirkapı mah.1720 sok ve karşı binalar sağımız solumuz çaprazımız bir an önce yaşanılacak evler ve çevre istiyoruz CEVAPLA
DİĞER HABERLER