Anasayfa >

Kentsel Dönüşüm Haberleri >

Bağdat Caddesi’ndeki Dönüşüm Ziyaretçi Kaçırdı

Bağdat Caddesi’ndeki Dönüşüm Ziyaretçi Kaçırdı

04 Ocak 2018 Perşembe, 14:47:48
 Bağdat Caddesi’ndeki Dönüşüm Ziyaretçi Kaçırdı
Bağdat Caddesi’ndeki kentsel dönüşüm çalışmaları caddenin ziyaretçi kaybetmesine neden oldu. Bağdat Caddesi, 2017’de yüzde 27 ziyaretçi kaybetti…

kentsel dönüşümünden nasibini alan İstanbul’un önemli caddelerinden Bağdat Caddesi kan kaybediyor.

Kentsel dönüşüm çalışmaları, inşaat halindeki binalar ve boşalan mağazaların etkisi ile cadde 2017’de ciddi oranda ziyaretçi kaybetti.

Cushman & Wakefield raporuna göre, Bağdat Caddesi'nin ziyaretçi sayısı 2017'de yüzde 27 azaldı.

AA muhabirinin gayrimenkul danışmanlık şirketi Cushman & Wakefield tarafından hazırlanan "4. İstanbul Alışveriş Caddeleri Raporu"ndan derlediği bilgilere göre, 2017'de yaya trafiği önceki yıla kıyasla İstiklal Caddesi'nde yüzde 11, BağdatCaddesi'nde de yüzde 27 düşüş gösterdi.

Bağdat Caddesi’nde ziyaretçi kaybının önemli sebeplerinden biri de kentsel dönüşüm çalışmaları. 2016’da 27 adet olan kentsel dönüşüm projesi sayısı 2017 itibariyle 41’e ulaştı.

Artan boş mağaza sayısı ve inşaat halindeki binaların yanı sıra yaklaşık 2 bin konutun yarım kalmasıyla birlikte ziyaretçi sayısında hem hafta içi hem de hafta sonu ciddi düşüş oldu.

Caddede 2016'da boş olan 42 mağazanın yüzde 50'si son bir yıl içerisinde kiralandı. Toplamda gerçekleşen 43 kiralama işleminin 26'sını yeni girişler oluşturdu.

Açılması beklenen global markalar ile kira seviyelerinin dövizde yaşanan volatilite nedeniyle düşmeye devam etmesi sonucu Bağdat Caddesi'nin daha hızlı toparlanması bekleniyor.

Rapora göre, özellikle büyük moda markalarını barındıran Abdi İpekçi Caddesi'nde geçen yıl kentsel yenileme çalışmaları ve boşluk oranlarının artması nedeniyle Nişantaşı bölgesinin yaya trafiği hafta içi 2016'ya göre yüzde 19 düşerken, ara ve arka sokaklarda artan restoran ve kafelerle ziyaretçi sayısı hafta sonu ise yüzde 12 arttı.

Nişantaşı'nda toplam kiralama hacmi geçen yıl 2016'ya göre geriledi. Söz konusu düşüşte, özellikle Teşvikiye ve Abdi İpekçi'de yoğunlaşmış kentsel yenileme çalışmaları etkili oldu. 2017'de bir önceki yıla kıyasla inşaat sayısı 8'den 16'ya çıkarken, metrekare bazında ise yüzde 92'lik artış kaydedildi.

Son bir yıl içerisinde ise 31 kiralama işleminin neredeyse yarısı hazır giyim kategorisinden oldu. Bu kategorideki işlemlerin yüzde 64'ü ise ulusal markalar tarafından yapıldı. Lüks ve erişilebilir lüks marka işlemleri 8 adetle sınırlı kaldı.

KIRGINLIK DEVAM EDECEK
Verileri değerlendiren Cushman & Wakefield Yönetici Ortağı Toğrul Gönden, ana cadde pazarı, döviz kurundaki dalgalanma, perakendedeki büyümenin yavaşlaması ve kentsel yenileme çalışmaları göz önüne alındığında ana cadde pazarının bir süre daha kırılgan olmayı sürdüreceğini ifade ederek, "Buna rağmen Bağdat Caddesi'nin umut vadederek daha hızlı düzeleceğini tahmin ediyoruz." diye konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER