Anasayfa >

Kentsel Dönüşüm Haberleri >

Üsküdar Belediyesi Kırazlıtepe’de Son Kartlarını Oynamaya Hazırlanıyor

Üsküdar Belediyesi Kırazlıtepe’de Son Kartlarını Oynamaya Hazırlanıyor

26 Aralık 2017 Salı, 15:10:17
Üsküdar Belediyesi Kırazlıtepe’de Son Kartlarını Oynamaya Hazırlanıyor
Üsküdar Belediyesi hafta sonu Kirazlıtepe sakinleri ile masaya oturmaya hazırlanıyor. 750 hak sahibinden 250 tanesi ile anlaştıklarını belirten Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, yeni Boğaz imar planına göre güncelledikleri teklifleri ile 600 vatandaşla anlaşmayı ve projeye 2018’in yazında başlamayı planladıklarını söyledi…

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Çamlıca Cami eteklerindeki Kirazlıtepe Mahallesi sakinleri ile hafta sonu masaya oturacaklarını söyledi.  Kirazlıtepe kentsel dönüşüm kapsamında 750 hak sahibinden 250 tanesi ile anlaşmaya vardıklarını belirten Türkmen, yeni boğaz imar planına göre tekliflerini güncellediklerini ve yeni teklifle 600 vatandaşla anlaşmaya varmayı planladıklarını söyledi.

1 ALIP 3 VERECEĞİZ
Kirazlıtepe sakinlerine yeni bir teklifle gittiklerini belirten Türkmen, “Hafta sonu yeni tekliflerimizi mahalle sakinleri ile paylaşacağız. Şu ana kadar 750 hak sahibinden 250’si ile anlaşma sağladık. Yeni teklifimizle 600 vatandaş ile anlaşmaya varmayı planlıyoruz. Yeni teklifle birlikte onlara mevcut dairelerinden daha fazlasını vereceğiz. Örneğin bir dairesi olana yeni boğaz planlarına göre belki de 3 daire vereceğiz. Eski anlaşma yaptığımız vatandaşlara da güncellenmiş teklife göre haklarını vereceğiz” diye konuştu.

YÜZDE 80’İ VATANDAŞIN
Kirazlıtepe kentsel dönüşüm projesi kapsamındaki dairelerin yüzde 80’inin hak sahiplerine verileceğini vurgulayan Türkmen, “Kirazlıtepe Mahallesi’nde 7 ayrı parselde 180 bin metrekare alanı kentsel dönüşüm alanı ilan ettik. Burada şu anda bin 400 konut ve 120-130 işyeri var. Yeni boğaz planı ile burada bin 800 2 bin konut ve işyeri yapacağız ve bunların yüzde 80-85’ini hak sahiplerine vereceğiz. Kim kimse yerinden olmayacak.  Ocak ayı bitmeden burada Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ninde katılımıyla toplu imza töreni yapacağız” dedi.

2019 SEÇİMLERİNDEN ÖNCE TESLİMLER YAPILACAK
Üsküdar Kirazlıtepe Kentsel Dönüşüm projesini 2019’ seçimlerinden önce tamamlayıp vatandaşlara dairelerini teslim etmeyi planladıklarını açıklayan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “Yaz aylarına kadar buradaki kaçak yapıyı temizleyip inşaatına başlamayı planlıyoruz. Çamlıca Camii Ramazanda açılıyor. Caminin etrafını Üsküdar’a yakışır bir görünüme kavuşturmayı istiyoruz. İnşallah Kirazlıtepe’de 2019 seçimlerinden önce vatandaşların dairesin teslim edeceğiz” diye konuştu.

BOĞAZDA EZBER BOZDUK
Üsküdar’da Boğaz imar planlarından 33 mahalleden 16’sının etkilendiğini vurgulayan Türkmen, “550 bin nüfusu var. 33 mahallenin 16’sı ise Boğaz planlarından etkileniyor. Burada 33-34 yıldır devam eden imar problemi vardı. 1983’te çıkan boğaz kanuna göre plan yapılmış.  Planlar 70 bin nüfusa göre yapılmış fakat 270 bin insan yaşıyor. Yoğunluk artırılmış. Şimdi biz 270 bin insanı da içinde barındırabilecek bir plan yaptık. Boğaz bölgesinde imar anlamında ezber bozduk. Plan sürecimiz bitti. Boğaz bölgesinde proje yapacak olanlara ruhsat vermeye başladık. 2,5 kat 7- 7,5 kata çıktı. Amaç vatandaşı yerinden etmemek” diye konuştu.
Planları yaptık bitirdik ama belediyenin de içinde olduğu 4 bölge var diyen Türmen, “Bunlardan biri Sultan Murat Mahallesi. Orada 500 küsür gecekondu var. Oraya hızla başlıyoruz.  Yine Bosna Bulvarı’nın solunda 38, sağında ise 8 dönüm alanımız var. 8 dönüm alanda 185 konutu bitirdik Ocak’ta vatandaşlar yeni yerlerine taşınacaklar. 38 dönümlük alan ise Birlik Camii’nin altında kalıyor. İşgalcilerle anlaştık. Hak sahiplerine bin 250 TL kira, 2 bin TL de taşınma yardımı yaptık. Vatandaş mutlu. Bayram havasında, davul ve zurnalarla gittiler. 2018 sonunda buradaki 300 konutu da bitirip vatandaşlara teslim etmeyi planlıyoruz” şeklinde konuştu.

HEDEF 2018 SONUNA KADAR 10 BAĞIMSIZ BÖLÜMÜ DÖNÜŞTÜRMEK
Üsküdar’da mevcut yapı stoğunun yüzde 70-80’inin çürük, yorgun, ruhsatsız ve kaçak olduğuna dikkat çeken Türkmen, 2018 sonuna kadar 10 bin bağımsız birimi dönüştürmeyi hedeflediklerini söyledi. Türkmen, “2 yıl içinde 2 bine yakın binayı dönüştürdük. Bin 400 bina yakım ruhsatı için sırada bekliyor. Bizim hedefimiz 2018 sonuna kadar 10 bin bağımsız birimi dönüştürmek” dedi.

SİTELEŞMEYE KARŞIYIZ
Belediye olarak yerinde dönüşümü benimsediklerini vurgulayan Türkmen, herkes dönüşüm  sonrası kendi yerinde oturacak dedi. “Üsküdar evleri” geleneğini başlatmak istediklerini söyleyen Türkmen, “Üsküdar’da siteleşmeye karşıyız. Mahalle kültüründen memnunuz ve bu kültürü yaşatmak istiyoruz. Üsküdar’da gökdelen yok, yükseklik serbest yok. Burada Üsküdar evleri geleneğini başlatmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

ÜSKÜDAR’DA 1+1 DAİREYE RUHSAT YOK
Üsküdar’da 1+1 daireye ruhsat vermeyeceklerini ifade eden Türkmen, “Üsküdar’da 1+1 daire olmayacak. 1+1 dairelere ruhsat vermeyeceğiz. Yine otoparksız proje olmayacak. Otoparksız projeye de ruhsat yok” ifadesinde bulundu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER