Anasayfa >

Kentsel Dönüşüm Haberleri >

Kentsel Dönüşümün Yeni Yol Haritası Belirlendi

Kentsel Dönüşümün Yeni Yol Haritası Belirlendi

11 Aralık 2017 Pazartesi, 14:50:19
Kentsel Dönüşümün Yeni Yol Haritası Belirlendi
Kentsel dönüşüm için yeni yol haritası belirlendi. Bu kapsamda 16 bileşen, 50 ilke ve 200 kriter kentsel dönüşümün uygulamalarında bundan sonra yol haritası oluşturacak…

kentsel dönüşümün kriterleri silbaştan yeniden düzenendi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörlüğü arasında yürütülen proje ile dönüşümün yeni yol haritası belirlendi. 16 bileşen, 50 ilke ve 200 kriter, kentsel dönüşüm uygulamalarının bundan sonraki yol haritasını oluşturacak.

Mayıs ayından bu yana sürdürülen ve Aralık ayında tamamlanması hedeflenen "Kenstel Dönüşüm Uygulamalarında Planlama İlke ve Kriterlerinin Geliştirilmesi Projesi", İstanbul'da 3 farklı bölgenin verilerinden yola çıkılarak hazırlandı.

İTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlaması Bölüm Başkanı ve projenin yürütücüsü Prof. Dr. Mehmet Ocakçı, bakanlığın önerdiği 6 bölge alanında çalıştıklarını belirtti. Ocakçı o bölgelerin İstanbul'da Esenler, Beyoğlu ve Pendik, İzmir'de Kemal Paşa ilçesi ve Bursa'da Yıldırım İlçesi ve Vanimehmet Mahallesi olduğunu söyledi.

KENTSEL DÖNÜŞÜME REHBER OLACAK
Belirlenen ilke ve kriterlerin bundan sonra yapılacak kentsel dönüşüm çalışmalarında adeta bir yol haritası olacağını aktaran Ocakçı, ümit ediyorum ki ülkemizde bundan sonra yapılacak olan kentsel dönüşüm çalışmaları bu ilke ve kriterler bağlamında değerlendirilir dedi.

Projeyi dört aşamalı olarak hayata geçirdiklerini aktaran Ocakçı, yürüttükleri proje ile kapalı siteleri değil, insanların birbirini tanıdığı, sosyal ilişkilerin güçlü ve ekonomik yaşamın canlı olduğu bir kentsel dönüşümü hedeflediklerini söyledi.

MÜTEAHHİT VE HAK SAHİBİ KARŞI KARŞIYA GETİRİLMEMELİ
Müteahhit ile hak sahiplerinin karşı karşıya getirilmemesi gerektiğine dikkat çeken Ocakçı, "Bankaların ve kredi sistemlerinin devreye girmesi, kar marjları konusunda daha sağlıklı düşünülmesi gerekiyor. Kamunun da etkin bir rol oynaması gerekiyor. Kamu burada kendisini kar eden bir merci olarak görmemeli." dedi.

Prof. Dr. Ocakçı, projenin bu yılsonu itibarıyla tamamlanacağını, kamuoyuna detayıyla açıklanmadan önce proje olarak test edilmesi gerektiğini ifade ederek, "Kentsel dönüşüme sadece fiziksel boyutuyla değil, sosyal ve ekonomik boyutuyla da bakılması gerekiyor. Bütüncül bakılması, katılımın sağlanması, bu ilke ve kriterlerin uygulanabilir bir algoritma haline dönüştürülmesi önemli" diye konuştu.

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN 16 BİLEŞENİ
Yapılan çalışmalar sonunda belirlenen kentsel dönüşümün 16 bileşeni şöyle:
1.    Konum ve Çevresel Entegrasyon
2.    Doğal Yapı ve Kaynaklarda Sürdürülebilirlik
3.    Başedebilirlik
4.    Arazi Kullanımı
5.    Kompakt Yerleşme ve Yoğunluk
6.    Yerleşme Düzeni ve Konut Çeşitliliği
7.    Merkez Oluşturma
8.    Teknoloji
9.    Ulaşım- Erişilebilirlik
10.    Altyapı
11.    Sosyal Yapı ve Yaşanabilirlik
12.    Ekonomi Oluşturma ve Finansal Sürdürülebilirlik
13.    Yerel Kimlik
14.    İnsan Ölçeği
15.    Yönetim ve Bakım
16.    Kamusal Açık Alan Kullanımı ve Tasarımı

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER