Anasayfa >

Kentsel Dönüşüm Haberleri >

Kentsel Dönüşüme E-Tebligat Zorunluluğu Geliyor

Kentsel Dönüşüme E-Tebligat Zorunluluğu Geliyor

24 Kasım 2017 Cuma, 13:41:46
Kentsel Dönüşüme E-Tebligat Zorunluluğu Geliyor
Kentsel Dönüşüm ve Stratejik Yaklaşımlar Kurultayı’nda Başbakan Binali Yıldırım, kentsel dönüşümde elektronik tebligata geçeceklerini söyledi…

22 Kasım’da Antalya Belek’te gerçekleşen kentsel dönüşüm ve Stratejik Yaklaşımlar Kurultayı’nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, kentsel dönüme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Dönüşümde elektronik tebligata geçeceklerini belirten Yıldırım, e-tebligat ile kentsel dönüşümdeki art niyetin önünü keseceğiz dedi.
Kentsel dönüşüm sürecinde vatandaşların yanlış yönlendiren kişilerin olduğunu belirten Yıldırım, "Mesela hileli hisse devriyle adresi yurt dışına taşıyorlar ve tebligat sorununa neden oluyorlar. Bunun altında da dönüşümün hızını kesmek gibi bir art niyet yatıyor. Artık kentsel dönüşümde elektronik tebligata geçeceğiz" dedi.

E-TEBLİGAT NEDİR?
Kayıtlı Elektronik Posta (KEP)  Hizmet Sağlayıcısı olarak hizmet veren, Türkiye’nin ilk özel kurumu TÜRKKEP’in Yönetim Kurulu Başkanı M.Kurtuluş Nevruz, e-Tebligat’ın Tebligat Kanunu'nda belirlenen tebligat çıkarmaya yetkili merciler tarafından elektronik ortamda hazırlanan tebligatların, e-Tebligat Yönetmeliği’ne uygun olarak değiştirilemez ve inkar edilemez bir şekilde kayıtlı elektronik posta yoluyla alıcılarına iletilmesi olduğunu söyledi.

Nevruz, “ Elektronik Tebligat Sistemi, bilişim sistemleri vasıtasıyla muhatabın e-Tebligat adresine iletilmek üzere tebligatın gönderilmesini ve bu iletinin muhataba elektronik ortamda delillendirilerek teslim edilmesini sağlar. Bu tebliğ fiziki ortamda yapılan tebligat ile aynı sonucu doğurur. E-Tebligat sistemine, kamu kurum ve kuruluşları ile tüzel ve özel tüm kişiler üye olabilir. Bu sistemde Tebligat Kanunu’nda tebliğ çıkarmaya yetkili kılınan merciler e-Tebligat gönderebilir.” diye konuştu.

TÜRKKEP olarak uyguladıkları e-Tebligat Yönetim Sistemi ile kişiye hangi tebligat gelmiş, ne kadar sürede cevaplanmış, zaman aşımı var mı vb. konuların hepsinin takibini yaptıklarını vurgulayan Nevruz, “e-Tebligat ile bilgi güvenliğini ve kişisel verilerin korunmasını sağlıyoruz. Sistem, tebligatın ne zaman yapıldığını, gönderen kurumun ve alıcının kim olduğunu, gönderilen tebligatın ve eklerinin ne olduğunu içerdiği için herhangi bir ihtilafa yer bırakmıyor. Ayrıca e-Tebligat sistemiyle yapılan tebligatlar, kâğıt, zaman ve enerji tasarrufu sağlıyor. Ayrıca, e-Tebligat sisteminde oluşan delileri 30 yıl boyunca saklıyoruz” şeklinde konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER