Anasayfa >

Kentsel Dönüşüm Haberleri >

Korkuyla Yapılan Çalışmalar Dönüşümün Kimyasına Aykırı

Korkuyla Yapılan Çalışmalar Dönüşümün Kimyasına Aykırı

17 Ağustos 2017 Perşembe, 15:55:27
Korkuyla Yapılan Çalışmalar Dönüşümün Kimyasına Aykırı
Yüksek Mimar Kayhan Çakanel, Marmara depreminin 18.yılında inşaatçılara çağrıda bulundu. Çakanel, tek başına deprem korkusu ile yapılan çalışmaların dönüşümün kimyasına aykırı olduğunu söyledi...

Efekta Mimarlık’tan Yüksek Mimar Kahyan Çakanel, Marmara Depreminin 18.yıldönümünde inşaat sektöründeki oyunculara çağrıda bulundu.

Depremin üzerinden 18 yıl geçmesine rağmen sürdürülen kentsel dönüşüm projelerinin sadece “depreme dayanıklı binalar yapmak” olarak algılandığına dikkat çeken Çakanel,  “Kentsel dönüşüm hareketinin, tek başına deprem korkusuyla ele alınmaması gerekiyor” dedi.


6.5 MİLYON YAPININ DÖNÜŞÜME İHTİYACI VAR
18 yıl boyunca her 17 Ağustos’ta kamuoyunda “Deprem kuşağında yer alan 6,5 milyon yapılının dönüşüme ihtiyacı olduğu” hatırlatıldığını belirten Çakanel, bu ve benzeri söylemlerin tek başına bir anlam taşımadığını, kentsel dönüşümün sadece depreme karşı dayanıklı bina inşa etmek olarak algılanmaması gerektiğini belirtti.

KORKUYLA YAPILAN İŞLER DÖNÜŞÜMÜN KİMYASINA AYKIRI
Tek başına deprem korkusu ile yapılan çalışmaların dönüşümün kimyasına aykırı olduğuna dikkat çeken Çakanel, “Kentsel dönüşüm kavramı, altyapısından, tasarımına, her türlü sosyal donatılarına kadar tüm kriterleriyle ele alınması gereken, ciddi bir uzmanlık ve birikim gerektiren bir kavram. Dolayısıyla kentsel dönüşüm projeleri, sadece ‘başımızı sokacak bir yuva’ oluşturmak amaçlı olmamalı; etrafında günlük ihtiyaçları giderici sosyal, kültürel, alışveriş, gezinti, spor gibi bir çok ihtiyacı karşılayan donatı alanlarıyla beraber ele alınmalıdır. Planlama ve proje süreci, sadece konut odaklı değil; altyapı, yeşil alan, sosyo kültürel doku ile birlikte değerlendirilmelidir. Kentsel dönüşüm; ülkemizin lokomotif sektörü inşaat sektörünün en çok konuşulan ve üzerinde en çok proje üretilen önemli bir alt başlığıdır. İnşaat sektörünün tüm oyuncularının da konuyu bu yönüyle değerlendirmesi gerektiğini düşünüyorum.” diye konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER