Anasayfa >

Kentsel Dönüşüm Haberleri >

Büyük İstanbul Dönüşümü Başlıyor! Yeni İstanbul Kurulacak!

Büyük İstanbul Dönüşümü Başlıyor! Yeni İstanbul Kurulacak!

10 Ağustos 2017 Perşembe, 10:00:41
 Büyük İstanbul Dönüşümü Başlıyor! Yeni İstanbul Kurulacak!
17 Ağustos 1999 Marmara depreminin 18.yıldönümünde İstanbul’da dev dönüşüm hamlesi başlıyor. 8 milyon metrekare rezerv alanında 100 bin konut yapılacak. Türkiye genelinde yılda 500 bin konut dönüşecek…

“Büyük İstanbul Dönüşümü” başlıyor. 17 Ağustos 1999 depreminin 18.yıldönümünde büyük bir kentsel dönüşüm hamlesi başlatılıyor.


İstanbul’da Esenler, Bağcılar, Çekmece ve Avcılar’ın da aralarında olduğu 8 milyon metrekare rezerv alanında 100 bin konut yapılacak. Türkiye genelinde deprem riski yüksek olan yerlerden başlamak üzere yılda 500 bin konut dönüşecek.


Bu alanda 100 bin konutluk "Yeni İstanbul" kurulacak. Çürük binasının yıkılması için dönüşüme "evet" diyen vatandaşlara bu yeni kent merkezinde birer daire verilecek.


KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN ÖNÜ AÇILACAK
Önümüzdeki günlerde yayımlanacak bir kanun hükmünde kararname ile kentsel dönüşüm yasasındaki tıkanıklar giderilecek. TOKİ, KİPTAŞ ve emlak Konut'un daha etkin olduğu, belediyelerle koordine, finansman paketi belirlenmiş yeni bir modele geçecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gerek gayrimenkul satış gelirlerinden gerekse İller Bankası'ndaki kaynaklardan oluşan 5 milyar TL’LİK başlangıç kredi paketi hazırladı. Paket, Dünya Bankası, Avrupa İmar Kalkınma Bankası fonları ve diğer gelirlerle 20 milyar liraya kadar ulaşacak. Bu kaynak, kentsel dönüşümde "sıfır faizli" kredi olarak kullandırılacak.

Kentsel dönüşüm hamlesinin yaklaşık 200 milyar TL’lik ekonomik canlılık yaratması öngörülüyor.
75 milyar TL’lik kısmı konut yapımı, 75 milyar TL’lik kısmı konut içini tefrişatı ve 50 milyar TL’lik  kısmı altyapı için olmak üzere ekonomiye kanalize edilecek 200 milyar TL’lik potansiyel sayesinde, işsizlik oranlarında da 2 puan civarında düşüş gerçekleşecek.


SIFIR FAİZLİ KREDİ DESTEĞİ
Ekonomik büyüme hızlanacak. Dönüşüme girenler, sıfır faizli krediden yararlanacak. Dönüşümde yerli inşaat malzemesi kullanan müteahhitler de teşvikten yararlanacak.

İşte İstanbul depreminde olası bilanço...
1. 10-30 bin can kaybı
2. 20-60 bin hastanede tedavi
3. 50-140 bin hafif yaralı
4. 1 milyon kişi için kurtarma operasyonu
5. 600 bin acil barınma ihtiyacı olan hane

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
Misafir - 10 Ağustos 2017 Perşembe, 14:25 Toki ile bu iş zor biraz. 5 sene önce cm cm ölçü aldılar. Kağnı arabası gibi ilerliyo. Daha ortada hiç bi şey yok. Yol haritası çok hatalı. Teklifleri çok adaletsiz. Bİ de olaya şöyle yaklaşıyor "Rabbena hep bana". inhabitants of Tahtakale / Avcılar-İstanbul CEVAPLA
DİĞER HABERLER