Anasayfa >

Kentsel Dönüşüm Haberleri >

Esenler Kentsel Dönüşüm Kapsamında 45 Bin Konut Transfer Edilecek

Esenler Kentsel Dönüşüm Kapsamında 45 Bin Konut Transfer Edilecek

31 Temmuz 2017 Pazartesi, 14:17:16
 Esenler Kentsel Dönüşüm Kapsamında 45 Bin Konut Transfer Edilecek
Esenler’de 100 bin konutun riskli olduğunu şu ana kadar bunun 26 binini yenilediklerini belirten Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, çok riskli durumda olan 45 bin konutu transfer edeceklerini söyledi…

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, dönümde gelinen son aşama hakkında bilgi verdi.

15 Temmuz Şehitler Parkı’nda basın mensupları ile bir araya gelen Göksu, Esenler kentsel dönüşüm kapsamında 45 bin konutu transfer edeceklerini ifade etti.

100 BİNİ RİSKLİ
Esenler’de 100 bin konutun problemli olduğuna dikkat çeken Başkan Göksu, şu ana kadar bunun 26 binini yenilediklerini belirtti.


3.3 MİLYON METREKARE PARK
Bölgeye 3.3 milyon metrekare park yapılacağını belirten Göksu, “15 Temmuz hain darbe girişimi öncesi Esenler sınırları içinde olan askeri arazilerin belediyeye tahsisi zaten gerçekleşmişti. Bu görmüş olduğunuz askeri bölge de dahil olmak üzere toplam 3.3 milyon metrekare park yapılıyor. Bu parkların bir tanesi tek park 2.6 milyon metrekare tek parça park oluyor ki dünyanın en büyük şehir parkı yapılıyor. Eğer eskimiş yapı stoğunu yenilemezseniz, ne yaparsanız yapın depremle ilgili hazırlık yapmış olmazsınız. Bu çerçevede Esenler yapı stoğu konusunda ciddi problemleri olan bir ilçe. Bunun için 2006 verilerimize göre Esenler'de yaklaşık 100 bin konutumuz problemli. Bu 100 bin konuttan şu ana kadar yaklaşık 26 bin konut yenilendi'' diye konuştu.

45 BİN KONUT TRANSFER EDİLECEK
Marmara depremi olduğu takdirde çok ciddi zarar görecek 74 bin konuttan 40-45 binini transfer edeceklerinin altını çizen Göksu, “Bize tahsis edilen hazine arazinin mülkü Esenler Belediyesi'ne geçti. Biz burayla ilgili projelerimizi bitirdik. Planlarımızı geçtiğimiz hafta bakanlığımıza takdim ettik. Bu hafta resmi süreçler başlıyor. Biz 74 bin konutun, Marmara depremi olduğu takdirde çok ciddi problemle karşı karşıya kalma ihtimali olan bu 74 bin konutun 40 ila 45 bin konutunu bu bölgeye transfer ediyoruz. Peki transfer ettiğimiz 45 bin konutun yerini ne yapıyoruz? Orayı da tekrar yapılaşmaya açmıyoruz. Transfer ettiğimiz konutların yerine şehir meydanı, park, okul gibi şehir donatısı için kullanıyoruz" dedi.


Projeyi 5 yıl içerisinde tamamlamak istediğini dile getiren Başkan Göksu, Ağaçlık alanların da imar işlemine tabi tutulmayacağını belirtti.


Askeri alandaki kentsel dönüşüm çalışmalarımız kapsamında 2 ila 2,5 yıl içinde transfer çalışmalarımıza başlayacağız diyen Göksu, projenin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kiptaş ve Esenler Belediyesi ortaklığında yapılacağını söyledi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER