Anasayfa >

Kentsel Dönüşüm Haberleri >

Bursa Yiğitler Mahallesi Kentsel Dönüşüm İçin İlk Adım Atıldı

Bursa Yiğitler Mahallesi Kentsel Dönüşüm İçin İlk Adım Atıldı

03 Temmuz 2017 Pazartesi, 17:50:13
Bursa Yiğitler Mahallesi Kentsel Dönüşüm İçin İlk Adım Atıldı
Bursa Yiğitler Mahallesi kentsel dönüşüm projesinde ilk adım atıldı. Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, vatandaşlara bölgede yürütülecek kentsel dönüşüm projesini anlattı…

Bursa Yiğitler Mahallesi kentsel dönüşüm projesi start aldı. Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, vatandaşlara bölgede yürütülecek kentsel dönüşüm projesini anlattı.


BELEDİYENİN HİÇBİR KAZANCI YOK
Çalışmaların 18 ay önce başladığını belirten Başkan Edebali, , "Evvela mevcut durumun tespitini yaptık. Mülkiyet analizlerini gerçekleştirdik. Sosyal doku analizlerinden matematik analizlere kadar 9 farklı aşamadan geçtik. Bunlardan elde edilen veriler neticesinde bu günkü projeleri hazırladık. Süreç içerisinde zaman zaman veriler doğrultusunda projelerimizde bazı revizyonlar gerçekleştirdik. Biz bu projeyi kendimiz için değil, insanlarımız için yapıyoruz. Bundan belediye olarak bizim hiç bir kazancımız söz konusu değil. Yiğitler topografik olarak Bursa'nın en değerli arazilerinden birisi olmasına rağmen üzerinde bulunan konutlar hiç bir zaman değer kazanmıyor. Tam aksine plansız ve çarpık yapılaşma devam ettikçe bu bölge değer kaybedecek ve yaşam şartları zorlaşacak. Biz yerel yönetim olarak bu duruma seyirci kalmayıp, risk aldık ve bölgenin değerini arttıracak, tüm paydaşların kazanacağı bir kentsel dönüşüm projesi hazırladık" dedi.


VATANDAŞIN İSTEMEDİĞİ HİÇBİR ŞEYİ YAPMAYACAĞIZ

Bursa Yiğitler kentsel dönüşüm projesi hakkında bilgi veren Başkan Edebali, "305 bin 600 metrekarede 663 binanın bulunduğu ve 6 bin 127 kişinin ikamet ettiği alanda hayata geçirilecek proje çerçevesinde 613 bin 105 metrekarelik inşaat alanının 329 bin 72 metrekarelik konut alanına 3 bin 833 güvenli ve modern konut yapılacak. Ayrıca 27 bin 285 metrekareye ticari alan oluşturuyoruz ki bu Yiğitlerdeki ticari alan miktarının neredeyse sıfır olduğunu düşündüğümüzde çok önemli. Bölgenin değerinin artmasına ve bu değerin korunmasına çok önemli katkı sağlayacak. Otoparkların tamamen binaların altında olacağı tamlamadığında, geniş caddeleri, tematik parkları, sosyal donatı alanları, kütüphaneleri ile yeni ve modern bir şehir ortaya çıkacak. Bütün bunları yaparken olmazsa olmaz kriterimiz ise hemşerilerimizin rızası. Bölge sakinlerinin istemediği, çoğunluğunun hayır dediği proje kesinlikle yapılamayacak" diye konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
Misafir - 11 Temmuz 2017 Salı, 10:01 benim imarlı 318 MK yerime karşılık 138 MK yer teklif ederek nasıl bir dönüşüm olduğunu anlıyoruz CEVAPLA
DİĞER HABERLER