Anasayfa >

Kentsel Dönüşüm Haberleri >

Ankara Kentsel Dönüşümde Son Durum

Ankara Kentsel Dönüşümde Son Durum

20 Haziran 2017 Salı, 14:11:45
Ankara Kentsel Dönüşümde Son Durum
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, kentsel dönüşüm çalışmalarına ilişkin bilgi verdi. Ankara kentsel dönüşümde son durum haberimizde…

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara’da yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarındaki son durumu aktardı.


Bugüne kadar 5 proje kapsamında 16 milyon 680 bin metrekarelik alanda, 20 binin üzerinde gecekondu yıktık, binlerce konutu da teslim ettik diyen Gökçek, dönüşüm çalışmalarının hızla devam ettiğini söyledi.


Konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada "Dikmen Vadisi Kentsel Gelişim ve Dönüşüm Projesi"nin ilk 3 aşamasının tamamlandığı, 4. ve 5. etaplardaki çalışmalarda ise bugüne kadar bin 975 gecekondu sahibiyle uzlaşma sağlanarak, bin 785'inin yıkım işleminin bitirildiği bildirildi.Bölgede, 443 hak sahibiyle uzlaşma işlemlerinin devam ettiği belirtildi.


10 milyon metrekarelik alan üzerinde toki tarafından yürütülen "Kuzey Ankara Girişi Kentsel Gelişim ve Dönüşüm Projesi"nde 1. etabın 4 milyon metrekarelik alanında yapım çalışmalarında sona gelindiği, bu kapsamda bölgede 5 bin 807 gecekondunun yıkıldığı ifade edildi. Konutlardan yapımı tamamlananların 2012'de 8 bin 58 hak sahibine teslim edildiği proje çerçevesinde bölgede toplam 18 bin konutun inşa edileceği vurgulandı.


"Yeni Mamak Kentsel Gelişim ve Dönüşüm Projesi" kapsamında da Mamak'ta 7,5 milyon metrekarelik alanda, 13 bin 500 gecekondunun bulunduğu bölgede, 9 bin 400 gecekondu sahibiyle uzlaşma sağlanarak, 6 bin 100 gecekondunun yıkımının gerçekleştirildiği, yapımı biten konutlardan ise yaklaşık 5 bininin hak sahiplerine teslim edildiği, inşaatı devam eden bin 480 konutun da yıl sonuna kadar yetiştirilmesinin hedeflendiği aktarıldı.


Öte yandan, Çankaya-Oran'da çalışmaları devam eden "Güneypark Kentsel Gelişim ve Dönüşüm Projesi" kapsamında da 7 bin 820 modern ve lüks konut üretileceğine dikkat çekildi.


Ulus'taki "Hıdırlıktepe-Atıfbey-İsmetpaşa Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi"nde, tespiti yapılıp boşaltılan gecekonduların yıkım işlerinin sürdürüldüğü, bugüne kadar 4 binin üzerinde gecekondunun yıkıldığı proje alanında, tarihi Ankara evlerinin restore edildiği anımsatıldı.


Ayrıca, "Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Projesi" kapsamında, Hacı Bayram ve civarını içine alacak şekilde bölgenin, tarihi mirasına uygun olarak yeniden restore edileceği kaydedildi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER