Anasayfa >

Kentsel Dönüşüm Haberleri >

Bursa Tabakhaneler Bölgesi Satışa Çıkıyor

Bursa Tabakhaneler Bölgesi Satışa Çıkıyor

06 Haziran 2017 Salı, 11:17:09
Bursa Tabakhaneler Bölgesi Satışa Çıkıyor
Uzun yıllar deri sanayi sektörüne hizmet eden Bursa Tabakhaneler bölgesi yatırıma açılıyor. Bölgede kamulaştırma süreci tamamlanan 22 dönüm alan 20 Haziran’da satışa çıkıyor…

Bursa Tabakhaneler kentsel dönüşüm projesinde sona gelindi.  Termal turizme dönüştürülmesi planlanan alanda kamulaştırma süreci tamamlanan 22 dönüm alan 20 Haziran Salı günü ihale ile satışa çıkıyor.


Uzun yıllar deri sanayi sektörüne hizmet eden ve bölgedeki işletmelerin 10 yıl önce Badırga Bölgesi’ndeki Organize Sanayi Bölgesi’ne taşınmasının ardından başlayan kentsel dönüşüm projesinde nihayet sona gelindi.


Yaklaşık 18,9 hektarlık alanı kapsayan bölgedeki 135 deri fabrikasının taşınmasının ardından başlatılan kentsel dönüşüm çalışmaları, hak sahipleri ile yatırımcı firmalar arasında uzlaşma sağlanamaması üzerine sonuçsuz kalmıştı. Kentin merkezinde bir çöküntü bölgesi olarak kalan alandaki termal kaynakları kent ekonomisine kazandırmayı amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, çalışmaların tek elden yürütülmesi amacıyla mülkiyet sahiplerinden Büyükşehir'e yetki vermelerini istedi. Hak sahiplerinin büyük çoğunluğu kamulaştırma yapılmasını isterken, bu konuda harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, kamulaştırmaların yüzde 75'ini tamamladı. Kalan kısımlarla ilgili mahkeme süreçleri devam ederken, Bursa'yı termal turizm merkezi haline getirecek projede daha fazla zaman kaybetmek istemeyen Büyükşehir Belediyesi, kendi mülkiyetine geçen 22 dönüm alanı, 20 Haziran Salı günü ihaleyle satışa çıkarmaya hazırlanıyor.

Soğanlı, Alemdar, Gaziakdemir, Sırameşeler, Çekirge, Çarşamba ve Altıparmak'a kadar uzanan bölgeyi etkileyen Tabakhaneler’deki dönüşümün 13 yıldır Bursa'nın gündeminde olduğunu hatırlatan Büyükşehir Başkanı Recep Altepe, “Düne kadar deri temizliğinde kullanılan 90 derece sıcaklıktaki termal suların sağlık turizminde kullanılabileceği, turistik tesislerin yapılabileceği güzel bir alan burası" dedi.


TÜM YATIRIMCILARI BEKLİYORUZ
Çalışmaların tek elden yürütülmesi için tüm hissedarları belediyeye çağırıp yetki istediklerini ifade eden  Altepe, "Yetkiyi veren verdi, büyük çoğunluğu ise kamulaştırma istedi. Kamulaştırmaların da yüzde 75'ini tamamlandık. Son kalan kısımların da mahkemeleri itiyor artık. Birkaç ay içinde mülkiyet sorunu tamamen çözülmüş olacak. Artık çalışmaların da startını veriyoruz. Malcılar ve Tolon fabrikalarının olduğu 22 dönümlük önemli bir alanı satışa çıkarıyoruz. İhalesi 20 Haziran'da gerçekleşecek. İhale herkese açık, tüm yatırımcıları bekliyoruz. Böylelikle dönüşümde ilk etap başlamış oluyor. Bursa'nın kalbinde bu döneme damgasını vuracak önemli bir proje olacak. Metro istasyonları, teleferik istasyonları ile Uludağ'a, tarihi bölgelere, kongre merkezine, metro ve teleferikle ulaşılabilecek. Burası Bursa'nın en değerli merkezi olacak" dedi.

4 ETAPTAN OLUŞACAK
Bursa Tabakhaneler kentsel dönüşüm projesinde termal tesisler, kür tesisleri, konaklama tesisleri, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi, kür merkezi, yaşlılık bakım ve tedavi merkezi gibi sağlık tesisleri ile spor tesisleri, binicilik tesisleri ve kulüp evi, yeme-içme tesisleri, açık-kapalı yüzme havuzları, rekreasyon alanları, günübirlik tesisler, teleferik istasyonu, helikopter pisti, otel, motel, butik otel, tatil evleri yer alacak.


Karayolu, havayolu ve denizyolu ulaşımına eşit mesafelerde olan bu bölge aynı zamanda şehrin tüm sosyal yaşam hareketliliğinin de merkezinde buluyor. Termal turizm bölgesi, Bursa'nın sosyal-kültürel ve ticaret alanlarına hakim noktasında. Termal turizm bölgesi ayrıca, Sıcaksu Kentsel Dönüşüm Proje Alanında yer alacak Kuştepe-Yiğitali Teleferik Hattı istasyonu ile şehrin zirvesine de bağlanacak.


"Termal Turizm Şehir Projesi" 4 etaptan oluşuyor. Sıcaksu Kentsel Dönüşüm proje alanı, İpekiş Termal Kür Merkezi, Yeni Kaplıca ve Çevresi, Merinos Stadyumu ve Çevresi Etapları tamamlandığında Kültürpark, Merinos Kongre Merkezi ve Kent Meydanıyla da bütünleşecek olan proje, Kamu-Özel işbirliği ile hızla tamamlanarak, Bursa'nın; dünya sağlık turizminden önemli bir pay almasını sağlayacak.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER