Anasayfa >

Kentsel Dönüşüm Haberleri >

Türkiye’de 7 Milyon Konut Yenilenmeyi Bekliyor

Türkiye’de 7 Milyon Konut Yenilenmeyi Bekliyor

11 Nisan 2017 Salı, 11:10:43
Türkiye’de 7 Milyon Konut Yenilenmeyi Bekliyor
Realty World Elfi Gayrimenkul Kentsel Dönüşüm Danışmanı Serkut İsafça, Türkiye'de risk altında bulunan 7 milyon yapı stokunun 2023 yılına kadar yüzde 90'nın yenilenmesi gerektiğini söyledi…

Türkiye genelinde kentsel dönüşüm furyası devam ediyor. Realty World Elfi Gayrimenkul Kentsel Dönüşüm Danışmanı Serkut İsafça, Türkiye genelinde 20 milyona yakın yapı stoğu olduğunu söyledi.


Türkiye'de risk altında bulunan 7 milyon yapı stokunun 2023 yılına kadar yüzde 90'nın yenilenmesi gerektiğine dikkat çeken İsafça, “"Deprem bölgeleri en büyük ekonomik büyümenin olduğu yerler. Türkiye ekonomisinin yüzde 80'i birinci derece deprem bölgesinde yer alıyor. En çok göç alan bu bölgelerde kaçak yapılaşma yaygın. Türkiye'de bulunan 20 milyon yapı stokunu detaylı bir şekilde incelediğimizde kaçak, kullanım ömrünü yitirmiş ve kentsel dönüşüm düşünülen yapı stoku 7 milyona gelmiş durumda. 100 yıl içerisindeki depremleri düşündüğümüzde Türkiye'de tekrar acı tabloların yaşanmaması için daha hızlı hareket etmeliyiz. 2013 yılında başladığımız kentsel dönüşüm uygulamasında hedefimizin henüz yüzde 10'una ulaşabildik. Ancak 2017 yılı ile kentsel dönüşüm biraz daha artacak. Bakanlığın her yıl 500 bin konut yenilenmesi parolası buna büyük bir katkı sağlayacaktır" dedi.

İstanbul’da deprem olması durumunda Türkiye ekonomisini 100 milyar dolarlara yakın bir rakamla etkileneceğine dikkat çeken İsafça, “Bu bölgeler başta olmak üzere depremin nerede ve ne zaman yaşanacağını bilmiyoruz. Ama başta Marmara bölgesi olmak üzere hızlı bir yenilenme sürecine girmemiz gerekiyor. Bu yıldan itibaren atılacak adımlarla beraber 2023 yılında bizim bu kötü yapı stokumuzun en azından yüzde 90'ını yenilemeliyiz" ifadesinde bulundu.Bursa'nın en aktif fay hattında bulunduğunun altını çizen İsafça, "Tarihimizde çok yıkıcı depremlerimiz oldu. Halen yeterli bir kaliteli bir yapı stokumuz yok. Yaşanacak kötü olumuz tabloların önüne geçmemiz gerekiyor. 600 bin adetlere ait yapı stokuna sahip olan Bursa'nın yeni yapılanma alanlarına ihtiyacı var. Bursa'da 250 bin civarında yapının yenilenmesi gerekiyor. Artan nüfus ile birlikte 2023 yılında 500 bine yakın bir konutun hem yenilenerek, hem de üretilerek Bursa'ya kazandırılması gerekiyor. Özellikle şehir merkezindeki yeni yapı alanlarının azalması, alternatif şehrin büyümesi ve Bursa nüfusunun 3,5 milyon barajına yaklaşması yeni konut ihtiyaçlarına ihtiyaç olduğunu ortaya koyuyor" dedi.


İsafça,Bursa'nın Yıldırım, Osmangazi ve Nilüfer ilçelerinde kentsel dönüşümün hızlandığını söyledi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER