Anasayfa >

Kentsel Dönüşüm Haberleri >

Avcılar’da 4 Kat Yasağı Kalkıyor

Avcılar’da 4 Kat Yasağı Kalkıyor

06 Nisan 2017 Perşembe, 11:23:11
Avcılar’da 4 Kat Yasağı Kalkıyor
İBB Başkanı Kadir Topbaş, Avcılar’da 4 kat yasağının kaldırılacağını açıkladı…

1999 Marmara depreminden en çok etkilenen ilçeler arasında yer alan Avcılar’da kentsel dönüşümün önünde en büyük engel olarak görülen “4 kat” yasağı kalkıyor.


Eski binaların yenilenmesinin önünde kat engelini kaldıracaklarını belirten İBB Başkanı Kadir Topbaş, 2008’de dönemin belediye başkanının talebi ile deprem riski nedeniyle imarda indirim yapıldığını onun tekrar eski haline getirileceğini söyledi.

Avcılar kentsel dönüşüm çalışmalarında gelinen aşama hakkında da bilgi veren Topbaş, “Avcılar'daki 2 mahalle; Tahtakale ve Yeşilkent ile ilgili çalışmalar sürüyor, Yeşilkent'te 5 binlik imar planları hazırlandı bitti, oraya kiptaş'ı sokuyoruz; bir model ortaya çıkarsın da insanlar modeli görsün diye. Yasanın verdiği yetkiyi ilçe belediyeleri kentsel dönüşümü adalar bazında bu yetkileri var kendilerinde bunu yapabilirler. İstanbul'da bazı belediyeler bunu başarı ile yapmakta. Esenler, Beyoğlu, Güngören, Kağıthane, Esenyurt Belediyeleri ve Kartal Belediyesi de bu yetkiyi aldı Bakanlar Kurulu kararı ile. Buna yetkileri var. Buradan sanki büyükşehir önümüzü kapatıyor denilmesin diye bunları söylüyorum." dedi.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER