Anasayfa >

Kentsel Dönüşüm Haberleri >

İzmir Karabağlar’da 10 Bin Konutluk Dönüşüm

İzmir Karabağlar’da 10 Bin Konutluk Dönüşüm

05 Nisan 2017 Çarşamba, 14:51:32
 İzmir Karabağlar’da 10 Bin Konutluk Dönüşüm
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İzmir Karabağlar kentsel dönüşüm kapsamında bin 500 konutun temelini bugün atacaklarının 10 bin konutluk bir dönüşüme de başlayacaklarını söyledi….

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İzmir’de inşaat sektörü ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve muhtarlarla ile bir araya geldi.


Nisan’dan sonra Mayıs gibi kentsel dönüşümle ilgili ciddi yasaların geleceğini belirten Özhaseki, bunlar teşvik edici, hızlandırıcı ve doğru şekilde yapılmasını sağlayan yasalar dedi.

İzmir Karabağlar kentsel dönüşüm kapsamında bugün bin 500 konutun temelini atacaklarını açıklayan Özhaseki,özel sektörün de içerisinde olduğu 10 bin konutluk bir dönüşüme başlayacaklarını söyledi.

7,5 MİLYON BİNANIN ACİLEN DÖNÜŞMESİ LAZIM
Türkiye'de 7.5 milyon civarında dönüşmesi gereken bina, bağımsız birim olduğu ifade eden Özhaseki, bunların bir an önce dönüştürülmesi gerektiğinin altını çizerek ,”6306 sayılı yasa çıkmış ama şuana kadar dönüştürebildiğimiz bağımsız birim sayısı 960 bin civarında, eğer 5-6 yıl içerisinde senede 150, 160 bin konut değiştirebildik ve dönüştürebildikse bu çok başarılı saymayız kendimizi. Şimdi şehircilik şurasını topladık orada ciddi bir başlık kentsel dönüşüm, büyük ihtimalle nisandan sonra mayıs aylarında kentsel dönüşümle ilgili ciddi yasalar geliyor, teşvik edici, hızlandırıcı ve doğru şekilde yapılmasını sağlayan yasalar. Şuana kadar gördüğümüz hataları, aksaklıkları gideren yasalar. Mutlaka her yasanın bir hatası olur ama biz olmasın, diye gayret ediyoruz, şuradan çıkacak sonuçlarda bizim için ölçü olacak” ifadesinde bulundu.


Geri dönüşümün gerçekleşmesiyle 250 ile 300 sektöre hareketlilik kazandıracağını aktaran Özhaseki, ekonomide de canlılık oluşacağına işaret etti.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER