Anasayfa >

Kentsel Dönüşüm Haberleri >

İstanbul’da 7 Milyon Binanın Acil Yenilenmesi Gerekiyor

İstanbul’da 7 Milyon Binanın Acil Yenilenmesi Gerekiyor

07 Mart 2017 Salı, 15:47:04
İstanbul’da 7 Milyon Binanın Acil Yenilenmesi Gerekiyor
Türkiye İmsad Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, İstanbul'da 7 milyon konutun acil yenilenmesi gerektiğini söyledi. Erdoğan, bunun maliyeti ise 155 milyar TL dedi…

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, 1-7 Mart Deprem Haftası kapsamında değerlendirmelerde bulundu.


20-30 yıl sonra yeniden kentsel dönüşümü konuşmak için en az 100 yıl dayanacak bina yapılması gerektiğini belirten Erdoğan, ülkemizde 7 milyon konutun riskli durumda olduğunu söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin "2030'a kadar İstanbul'da 7 büyüklüğünün üzerinde bir deprem bekleniyor ve bu gerçekleşmeden önce 7 milyon binanın bir an önce değişmesi gerekiyor. Her sene İstanbul'da 200 bin, Anadolu çapında ise 300 bin olmak üzere 500 bin binanın değiştirilmesi gerekiyor." sözünü anımsatan Erdoğan, Özhaseki'nin de dikkati çektiği gibi özellikle İstanbul için beklenen büyük bir deprem olduğunu ve bir an önce önlem almak zorunda bulunduklarını bildirdi.

Güvenli yapıların inşa edilebilmesi için mevzuattaki tüm eksiklerin giderilmesi ve güçlü bir denetim mekanizması oluşturulması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, özellikle denetimde yaşanan aksamaların ne yazık ki, yapı kalitesinde suistimallere neden olabildiğini dile getirdi.


Erdoğan, "Biz, Türkiye İMSAD olarak, Piyasa Gözetim ve Denetimi konusuna verdiğimiz önemi sık sık dile getiriyoruz. Bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından yürütülen tüm çalışmaları da destekliyoruz. Bakanlığın mevcut kadrolarıyla denetimde istenilen verimin alınmasını bekleyemeyiz. Bu nedenle sivil toplum kuruluşlarının da denetim konusunda aktif rol alacağı bir sistemin geliştirilmesi ülkemizin yararına olacaktır." ifadelerini kullandı.


MEVCUT DÖNÜŞÜMÜN YARARDAN ÇOK ZARARI VAR
Erdoğan,"Ülkemizde başlatılan kentsel dönüşüm faaliyetlerini bizler de destekliyoruz. Ancak mevcut kentsel dönüşüm sürecinin ülkemize yarardan çok zarar vermemesi için gerekli tedbirleri almalıyız. Bir taraftan kentsel dönüşüm süreci devam ederken, diğer taraftan yasal altyapıdaki eksikler de giderilmelidir. Kentsel dönüşümle ilgili bir finansman modeli geliştirilmelidir. Kentsel dönüşüm binaların değil, alanların dönüşümü olmalıdır” dedi.


DÖNÜŞÜMÜN MALİYETİ 155 MİLYAR TL
Türkiye’de 7 milyon konutun riskli olduğuna dikkat çeken Erdoğan, “Biz binaları dönüştürerek kentsel dönüşümün özünü, ruhunu kaybediyoruz. Alanlara odaklanmamız lazım. Geleceğe dönük yaşam şartlarını karşılayacak konutlar üretmemiz gerekiyor. Yani 20-30 yıl sonra yeniden kentsel dönüşümü konuşmak durumunda kalmamak için en az 100 yıl dayanacak bina yapmalıyız. Ülkemizde hala 7 milyon konut riskli durumda, bunların yıkılıp yeniden yapılması lazım. Bu eylemin maliyeti 155 milyar dolar civarında. Bu rakam defalarca tekrarlanarak ekonominin sırtına bindirilecek bir yük değil. Bu nedenle en iyi şekilde yapılması ülkemiz ekonomisini olumlu etkileyecektir” şeklinde sözlerini tamamladı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER