Anasayfa >

İhaleler >

Kanal İstanbul 2018’de İhaleye Çıkıyor

Kanal İstanbul 2018’de İhaleye Çıkıyor

15 Aralık 2017 Cuma, 09:23:15
Kanal İstanbul 2018’de İhaleye Çıkıyor
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan,, Kanal İstanbul projesini 2018’in ilk yarısında çalışmaları tamamlayıp ihaleye çıkarmayı hedeflediklerini söyledi…

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 1915 Çanakkale Köprüsü Kule Rüzgar Tüneli testine katılmak üzere geldiği Kopenhag'da AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz hafta ÇED süreci başlayan Kanal İstanbul projesi hakkında da değerlendirmelerde bulunan Bakan Arslan, hedeflerinin 2018’in ilk yarısında çalışmaları tamamlayıp ihale sürecini başlatmak olduğunu söyledi.

Kanal İstanbul güzergahına ilişkin 5 güzergah üzerinde çalıştıklarını belirten Arslan, çalışmaların ardından kesinleşen güzergahla ilgili ÇED'in nihayete erdirileceğini ve  böylece ihale sürecinin başlayacağını belirtti.

Arslan, ekolojik dengeyi bozmayacak, bölgenin tatlı su havzalarına olumsuz etki yapmayacak güzergahı belirledikten sonra buradan çıkacak 1,7 milyar metreküp malzemeden verimli toprakların tarım arazilerinde, kalanlarının bir kısmının 3 farklı ada yapımında, ada yapımına uygun olmayan malzemelerin de İstanbul Yeni Havalimanı'ndaki kömür ocaklarından kaynaklı çukurların doldurulup yeşillendirilmesinde kullanılacağını söyledi.

3 YENİ ADA
Karadeniz ve Marmara arasına 3 ada yapılacağını, liman ve serbest bölgeyle ilgili dolguların gerçekleştirileceğini anlatan Arslan, bu çalışmalarının etüt projeyle netlik kazanacağını ifade etti.

kentsel dönüşümün, kanalın yapılması ve kullanılmasının, limanların inşasının “yap-işlet-devret” modelinin yanı sıra farklı finansal modellerin kullanılacağı proje bütünü olacağını dile getiren Arslan, 15 milyar dolarlık projenin, İstanbul Boğazı'nı olası tehlikelerden korumak ve kurtarmak adına önemsendiğini söyledi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER