Anasayfa >

İhaleler >

İFM Merkez Bankası İhalesine En Yüksek Teklif Bu Şirketten Geldi

İFM Merkez Bankası İhalesine En Yüksek Teklif Bu Şirketten Geldi

29 Nisan 2017 Cumartesi, 20:38:14
 İFM Merkez Bankası İhalesine En Yüksek Teklif Bu Şirketten Geldi
İstanbul Uluslar arası Finans Merkezi Merkez Bankası ihalesi yapıldı. İhaleye YDA inşaat 436 milyon 951 bin 681 68 TL, Makro İnşaat ise 100 milyon TL teklif verdi…


İstanbul İli Ümraniye İlçesi Uluslararası Finans Merkezi 3328 Ada, 10 Parselde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Hizmet Binasının Arsa Satış Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi” ihalesi;  26 Nisan tarihinde yapıldı.

Merkez Bankası ihalesine YDA inşaat 436 milyon 951 bin 681 68 TL, Makro İnşaat ise 100 milyon TL teklif verdi.

2.bölge 10.parselde yer alan Merkez Bankası parseli 15 bin 960,61 metrekare. 55 katlı olarak tasarlanacak olan İFM Merkez Bankası kapsamında ofis, otel ve ticari alanlar yer alacak.


TOKİ Başkanı Ergün Turan, İhalenin ikinci oturumunda, katılan firmalardan nihai teklifleri alacaklarını belirterek, "Yapacağımız ikinci oturum sonunda nihai kararı belirleyeceğiz. Arsayı alan şirket, arsa üzerinde proje geliştirecek, elde ettiği gelirin satışta belirlenen oranını da arsa payı olarak TOKİ'ye verecek." dedi.


YILDA 20 MİLYAR EURO GELİR
İstanbul Finans Merkezi (İFM) projesiyle yılda yaklaşık 20 milyar Euro gelir elde edileceğini belirten Turan, “İstanbul, finans merkezi olmak için Dubai, Pekin, ve Varşova gibi şehirlerle yarışıyor. Projede Merkez Bankası, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) gibi kamu kurumları inşaatları da yer alıyor.” dedi.
 
Yaklaşık 3 milyon metrekare alan üzerinde gerçekleştirilecek Finans Merkezi Projesinin 768 bin metrekarelik bölümünün toki tarafından inşa edileceğini söyleyen Turan, 50 bin çalışan, 25 bin ziyaretçi, 11 bin oturan ile günde 90 bine yakın insan sirkülasyonunun oluşacağı bölgede, iş ve alışverişiyle, kendi ekonomisini de yaratan bir yerleşime dönüşeceğini söyledi. Turan, yaklaşık 3 milyar lira yatırım maliyetli bu dev projeyle, İstanbul'a şehir içinde şehir; bir finans şehri ekleniyor diye konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER