Anasayfa >

İhaleler >

Rize Artvin Havalimanı İhalesi İptal

Rize Artvin Havalimanı İhalesi İptal

01 Eylül 2016 Perşembe, 16:42:02
Rize Artvin Havalimanı İhalesi İptal
Dünyanın üçüncü, Türkiye’nin ikinci deniz üzerine inşa edilecek olan havalimanı Rize Artvin Havalimanı ihalesi iptal oldu…

Dünyanın üçüncü, Türkiye'nin ikinci deniz üzerine dolgu yöntemiyle inşa edilecek havalimanı olacak Rize-Artvin Havalimanı ihalesi iptal oldu.


8 Eylül’de yapılması planlanan ihale projede yapılacak olan revizyon nedeni ile iptal edildi. Revizyon sonrası proje tekrar ihaleye çıkacak.


Ordu-Giresun Havalimanı model alınarak inşa edilecek olan Rize Artvin Havalimanı projesinde Ordu Giresun Havalimanı’ndan 2,5 kat daha fazla dolgu alan kullanılacak.


Kara havalimanlarıyla aynı boyutta ve özellikte inşa edilecek olan Rize Artvin Havalimanı projesinin pist boyutu 45 metre genişliğinde 3 kilometre uzunluğunda planlanıyor.


İniş kalkışlar için Boeing 737-800 tipi uçaklar referans alınarak projelendirilen Rize Artvin Havalimanı projesi terminal binası ve diğer üst yapı tesisleriyle yılda 2 milyon yolcuya hizmet edecek.


Rize merkeze yaklaşık 34 kilometre, Trabzon merkeze yaklaşık 105 kilometre ve Artvin sınırına ise yaklaşık 75 kilometre uzaklıktaki Yeşilköy ve Pazar sahili mevkisine yapılacak havalimanı için planlanan bölge yaklaşık 30 metre derinlikte. Artvin'den 120 kilometre mesafede kurulacak limanda 3 kilometre uzunluğunda bir pist, 250 metrelik taksi yolu, apron, terminal binası bulunacak.


Kalkınma Bakanlığına yapılan başvuruya ilişkin YPK kararı çıkan, Çevresel Etki ve Değerlendirme Raporu'na yönelik (ÇED) halk bilgilendirme toplantısı gerçekleştirilen havalimanı için zemin sondaj etüdü ve batimetrik harita alımı çalışmaları tamamlandı. Koruyucu mendirek tip kesiti ve altyapı kesin proje hazırlık ve imar planı çalışmaları başlatıldı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER