Anasayfa >

Emlak Konut GYO >

Murat Kurum "Gücünün Üzerinde İş Yapanlar Var" Dedi ve Uyardı

Murat Kurum "Gücünün Üzerinde İş Yapanlar Var" Dedi ve Uyardı

26 Ekim 2017 Perşembe, 13:09:07
Murat Kurum Gücünün Üzerinde İş Yapanlar Var Dedi ve Uyardı
Piyasada yükünün üzerinde iş yapan firmaların olduğunu belirten Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, piyasadaki darlığın bir sebebinin de bu olduğuna dikkat çekerek herkes gücüne göre iş yapsın dedi….

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ

emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, piyasada yükünün üzerinde iş yapanların olduğuna dikkat çekerek, müteahhitleri uyardı.

Avrupark Hayat projesinin lansmanında konuşan Kurum, piyasadaki darlığın bir sebebinin de bu olduğunu söyledi.

HERKES GÜCÜNE GÖRE İŞ YAPSIN
Herkes gücüne göre iş yapsın diyen Murat Kurum, “Bugün yükünün üzerinde iş yapan firmaları piyasalarda görüyoruz. Aslında piyasada yaşanan bu darlığın, sıkışıklığın bir sebebi de budur. Artık insanlar kendi finans ölçülerine göre hareket etmek zorundalar. Bir birim iş yapabilecek kapasitesi varsa eğer bir birim iş yapmalı, 3 birim iş yapmamalı. Biz bunu ihale şartnamelerimizde bir sınır olarak koyuyoruz. Teminat mektupları ile işi daha da zor hale getiriyoruz. Neden getiriyoruz? Çünkü herkes girmesin, sadece gücü olan girsin. Dolayısı ile bunları da bir düzen içinde yönetmemiz gerekiyor” dedi.

BU SAATTEN SONRA GÜVEN ÇOK ÖNEMLİ
Yüksek faiz ortamında öz kaynağı olmayan firmaların iş yapma şansının çok zor olduğunu vurgulayan Kurum, “Biz de bu dengeleri tutmaya çalışıyoruz.  Öz kaynağı olan güçlü firmaların iş yapması gerekiyor. Bu saatten sonra güven çok önemli bir hal alıyor. Bunları takip etmemiz gerekiyor” ifadesinde bulundu.

MORTGAGE KREDİLERİ DÜZENLENMELİ
Mortgage kredilerine ilişkin yeni düzenleme yapılmasının kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Kurum, “Gelişmiş ülkelerde mortgage kredileri çok düşük faizlerle verilebiliyor. Bizler de mortgage kredileri ile ticari kredilerin çok farkı yok. Buna ilişkin bir düzenleme için devletimizle görüşüyoruz. Süreç içinde yeni düzenlemelerin yapılması gerekiyor” dedi.

ALTERNATİF FİNANS ARAÇLARI GETİRİLMELİ
Kurum, “Alternatif finans araçları geliştirilmeli. emlak konut olarak bizde bunun için çalışıyoruz. Bu mortagage kredilerini daha düşük nasıl alabiliriz? Yurtdışından düşük faizli kredimi bulmalıyız? Yoksa sertifika mı….Mortgane kredilerinin menkul kıymetleştirilmesine ilişkin bizim de çalışmalarımız var. Emlak Konut olarak finans ve projeler anlamında alternatif çalışmalar yapma zorunluluğumuz var” şeklinde konuştu.

ESKİ SATIŞLAR MÜMKÜN DEĞİL
Konut üretiminin planlanması gerektiğinin altını çizen Kurum, “Bizim eskiden lansman dönemlerinde yüzde 70 satışımız olurdu. Şimdi böyle bir satış olması mümkün değil. Bu, O günün  şartlarında mümkündü. Sırf toki ve Emlak Konut olarak 1 milyonun üzerinde konut inşa ettik. O günün arz-talep dengesinde ciddi dengesizlik vardı. Şimdi dengeler talep noktasında yine fazla ama bir şekilde bunun planlanması lazım. Örneğin yılda 50 bin konut mu satılıyor bunu planlamamız gerekiyor. 9 kilometre yol üzerinde 9 tane AVM yapmamamız gerekiyor. Bunların hepsinin planlanması lazım. Sektörün ihtiyaçlarının bu olduğunu düşünüyorum”dedi.

Emlak Konut GYO’nun hedeflerine ilişkin de açıklamada bulunan Kurum, “Yılsonu itibariyle 8 milyar TL satış, 10 bin bağımsız bölüm, 2 milyar da kar hedefimiz vardı. Bunları bu ortamda yakalayabileceğimizi düşünüyorum” diye sözlerini tamamladı.

Kurum, geçen hafta kendilerine 2 projeye ilişkin milyar dolar seviyesinde çok büyük yatırımcı geldiğini belirterek, "Ülkeye olan ilgi hiçbir şekilde düşmedi, azalmadı, eksilmedi." dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER