Anasayfa >

Emlak Konut GYO >

Emlak Konut Saraçoğlu Mahallesi’ni Dönüştürecek

Emlak Konut Saraçoğlu Mahallesi’ni Dönüştürecek

17 Ekim 2017 Salı, 17:18:51
Emlak Konut Saraçoğlu Mahallesi’ni Dönüştürecek
1940’ta Emlak Bankası tarafından kamu çalışanları için geçirilen ve cumhuriyetin ilk toplu konut uygulamalarından biri olarak ön plana çıkan Saraçoğlu Mahallesi, Emlak Konut GYO tarafından yeniden hayat bulacak…

emlak Konut GYO, Saraçoğlu Mahallesi’ni dönüştürecek. emlak konut 03 Temmuz 2017 tarih ve 2017/10562 sayılı Bakanlar Kurulu Kararnamesi ile Ankara'da Maliye Bakanlığı'yla beraber yeni bir dönüşüm projesine daha imza atmaya hazırlanıyor.

1940’lı yıllarda yıllarda Emlak Bankası tarafından kamu çalışanları için hayata geçirilen ve cumhuriyetin ilk toplu konut uygulamalarından biri olarak ön plana çıkan Saraçoğlu Mahallesi, Emlak Konut ile hayat bulacak.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, “Cumhuriyetimizin ilk dönemleri olan 1940'lı yıllarda kamu çalışanlarına ev sahipliği yapmak için tasarlanan ve milli mimarlık anlayışının örneklerinden olan Saraçoğlu mahallesini geçmişine uygun olarak Türk Evi temasının yansımalarını göreceğimiz şekilde yeniden projelendiriyoruz” dedi.
Saraçoğlu Mahallesi’nin mevcut yapılar ve ağaçlar korunarak yeniden projelendireceğini belirten Kurum, “Geleneksel Türk evlerinin örneklerinden olan proje alanındaki yapılar ve ağaçlar tescilli durumda olduğundan, Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Komisyonu ve Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'ndan alınacak onaylar doğrultusunda özgün Türk mimarisi ve örnek bir şehircilik yaklaşımıyla uygun olarak yapacağız.” dedi.

Proje alanı Kızılay'da yer aldığı için oldukça kuvvetli bir toplu taşıma ağına yakın bir noktada yer alıyor. Güçlü metro bağlantıları ve otobüs hatları ile beraber çevresindeki geniş karayolu bağlantıları sayesinde alana erişim de kolaylıkla sağlanıyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER