Anasayfa >

Diğer Projeler >

Kabataş Martı Projesinde İnşaat Durdu

Kabataş Martı Projesinde İnşaat Durdu

23 Şubat 2018 Cuma, 15:20:59
Kabataş Martı Projesinde İnşaat Durdu
Kabataş’taki Martı Projesi olarak adlandırılan Kabataş Meydan Düzenlemesi ve Transfer Merkezi projesinde inşaatı Kültür Varlıkları Koruma Kurulu'ndan kara bölümüne henüz izin çıkmadığı için durdu...

Kabataş Meydan Düzenlemesi ve Transfer Merkezi projesinde inşaat durdu. Kamuoyunda “martı” şeklinde olması nedeniyle Martı Projesi olarak adlandıran projenin inşaatı Kültür Varlıkları Koruma Kurulu'ndan kara bölümüne henüz izin çıkmadığı için durdu.

İBB’den edilen bilgiye göre çalışmalar deniz tarafından tamamlandı kara tarafından ise kurul kararı bekleniyor. Yine projenin iptal edilmesinin söz konusu olmadığı belirtildi.

2018 sonunda tamamlanması planlanan Kabataş Martı Projesinin inşaatının devam edip etmeyeceği ise önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.

Kabataş Meydan ve Transfer Merkezi projesinde çevre sakinlerinin açıklamasına göre 1 aydır çivi bile çakılmıyor.

“2006’DAKİ PROJE BU DEĞİLDİ”
Mimarlar Odası Kent Danışma Kurulu Sekreteri Mimar Mücella Yapıcı Koruma Kurulu kararının daha sonradan alınması konusuna başından beri itiraz ettiklerini vurgulayarak " Bu kararların sonradan alınması zaten projeyi yasal yapmıyor. 2006 yılındaki proje bu değildi. Kültür Bakanlığı 2 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Kurulu'nun vereceği karar için inşaatın kara bölümü durdu. Biz zaten projeye karşı dava açmıştık" ifadesinde bulundu.

Kabataş Meydan Düzenlemesi ve Transfer Merkezi projesi 2005 yılında Mimar Hakan Kıran tarafından tasarlandı. Projeye daha sonra metro ilave edilerek 28 Temmuz 2016’a inşaatına başlandı. Fındıklı Molla Çelebi Camii'nin kuzey tarafından başlayıp Kabataş Bezm-i Alem Valide Sultan Camii'ne bitişik balıkçı barınağını da içine alan çalışmalarda önce yaklaşık 650 metre boyunca denize kazıklar çakılarak kıyı kısmı deniz üzerinde yaklaşık 20 metre genişletilmişti. Projede yer alan 4 iskelenin yapılması için de denize yüzlerce kazık çakılmıştı. İskelelerin betonarme bölümleri ise geçtiğimiz yılın sonunda tamamlanmıştı.

Kabataş Meydan Düzenlemesi ve Transfer Merkezi projesi kapsamında yaklaşık 90 bin metrekarelik alanın yeniden düzenlemesi planlanıyor.

Deniz otobüsü, vapur ve deniz otobüsü iskelelerin yenileneceği projede otomobillerin geçtiği yol, yer altına alınıp tüm entegrasyon bu alanda sağlanacak.

Proje ile Kabataş İskelesi, Kabataş-Taksim füniküler hattı ve yapımına başlanan Mahmutbey-Kabataş metro hattı entegre olacak. Projeye göre, bölgede büyük eksiklik olan meydan ihtiyacı karşılanıp 10 bin metrekarelik bir meydan oluşturulacak. Altta ve üstte geçiş alanlarını kullanacakların ihtiyaçlarını karşılayacak büfe, pastane, gazete bayii gibi üniteler yapılması planlanıyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER