Anasayfa >

Diğer Projeler >

Türk Akımı Projesinin Yatırımı 7 Milyar Dolara Çıktı

Türk Akımı Projesinin Yatırımı 7 Milyar Dolara Çıktı

08 Şubat 2018 Perşembe, 16:55:09
Türk Akımı Projesinin Yatırımı 7 Milyar Dolara Çıktı
Türk Akımı projesinin yatırım değeri 1 milyar dolar yükseldi. Yatırım değeri 6 milyar dolar planlanan projenin yapılan hesaplamalar sonucu 7 milyar dolar civarında olması bekleniyor…

Rus doğalgazını doğrudan Türkiye’nin doğalgaz dağıtım şebekesine bağlayarak Türkiye, Güney ve Güneydoğu için güvenlik bir enerji kaynağı yaratması amaçlanan Türk Akımı projesinin yatırım maliyeti arttı.

Moskova’daki bir etkinlikte konuyla ilgili konuşan Rus Enerji Şirketi Gazprom’un Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Andrey Kruglov, projenin yatırım maliyetini 6 miyar dolar olarak planladıklarını fakat yeni hesaplama ile birlikte yeni tutarın 7 milyar dolar civarında olmasını beklediklerini söyledi.

 Türk Akımı projesinin öncelikle öz kaynakla finansa edileceğine dikkat çeken Kruglov, projenin Gazprom tarafından finansa edileceğini belirtti. Kruglov, sonraki aşamalarda Kuzey Akım 1 projesinde olduğu gibi proje tahvilleri kullanılabilir dedi.

Toplam 31,5 milyar metreküp kapasiteye sahip olan proje Karadeniz üzerinden 930 kilometre boyunca uzanan paralel 2 doğalgaz boru hattından oluşacak.
 

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER