Anasayfa >

Diğer Projeler >

Bakan Açıkladı: Bu 5 Devlet Hastanesi Yıkılacak

Bakan Açıkladı: Bu 5 Devlet Hastanesi Yıkılacak

18 Aralık 2017 Pazartesi, 10:30:33
Bakan Açıkladı: Bu 5 Devlet Hastanesi Yıkılacak
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, şehir hastanelerinin açılması ile bazı devlet hastanelerinin kapatılacağını, depreme dayanıksız bazı hastanelerin ise yıkılacağını söyledi...

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, İstanbul’da şehir hastanelerinin açılması ile birlikte bazı devlet hastanelerinin kapatılacağını açıkladı.

Depreme dayanıksız hastanelerin de yıkılacağını belirten Gümüş, bu kapsamda Şişli Etfal Hastanesi’nin de yıkılarak Seyrantepe’ye taşınacağını belirtti.

Gümüş, “Okmeydanı’nın eski hastanesini yıkıyoruz, yenisini yapıyoruz. Kartal Hastanesi de yıkılıp, yenisi yapılacak. Haydarpaşa Hastanesi’nin tarihi binası kalacak, gerisi yıkılacak ve tarihi dokuya uygun yeni bir hastane yapılacak. Ankara’da Numune Hastanesi’nin tarihi binası kalacak. Diğer binalar yıkılacak” dedi.

Hastanelerin acil servislerinde oluşan yoğunluğun anlaşılması için başlattıkları acil sevirleri izleme projesi hakkında da bilgi veren Gümüş,  “Sağlık Bakanlığı’na bağlı günde 500’ün üzerinde hasta bakan 200 acil servisimiz var. Bu yerleri 24 saat izlenebilir hale getireceğiz. Hepsinin girişlerine, ana koridorlarına kamera yerleştirildi. Bir yazılımla sisteme bağladık. Artık yoğunluğu olan hastaneler cep telefonundan kırmızı renge dönüşecek ve canlı izlenecek” ifadesinde bulundu.

AMAÇ ACİLLERDEKİ YOĞUNLUĞU AZALTMAK
Amaçlarının acil servislerdeki yoğunluğu azaltmak olduğuna dikkat çeken Gümüş, “Valiler, 81 il müdürleri ve başhekimler de sonraki dönemlerde illerindeki hastanelerin acillerini canlı izleyebilecek. Aniden sıkıntılı bir durum oldu diyelim, bunu görebileceğiz. Amacımız acillerdeki yoğunluğu azaltmak. Buraya gelen kişilerin yüzde 90’ı gerçek acil değil. Demek ki birçok insan mesai saati içinde hastanelere gelemiyor. Bu nedenle acil servislerin yanında, saat 23.00’e kadar mesai dışı çalışacak poliklinikler açacağız” ifadesinde bulundu.
 

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER