Anasayfa >

Diğer Projeler >

Kadıköy Rıhtıma Cami’ye Davalar Sürerken Onay Çıktı

Kadıköy Rıhtıma Cami’ye Davalar Sürerken Onay Çıktı

01 Aralık 2017 Cuma, 10:18:56
Kadıköy Rıhtıma Cami’ye Davalar Sürerken  Onay Çıktı
Kadıköy meydan düzenlemesi kapsamında rıhtıma yapılması planlanan tartışmalı cami projesine onay çıktı. Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, inşaat kanuna aykırı dedi…

Kadıköy meydan düzenlemesi kapsamında rıhtıma yapılması planlanan cami projesi davalar devam ederken onaylandı.  Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, bu alan dolgu ve inşaat kıyı kanununa aykırı dedi.

İki yıldır tartışılan Kadıköy rıhtıma cami inşaatı planı koruma kurulunca onaylandı. Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, planın iptali için iki ayrı dava açtı. Davalar sürürken plan onaylandı. Nuoğlu, “Mesele ibadethane meselesi değil, bu alan dolgu ve inşaat kıyı kanununa aykırı” dedi.

MESELE CAMİ DEĞİL, İNŞAAT KANUNA AYKIRI
Nuhoğlu, “Onaylanan plana göre dolgu alanına 34 bin metrekarelik ibadethane, otopark ve ticaret alanı yapılacak. Bu plan iki yıl önce de gündeme gelmişti. Biz bu plana Anadolu Yakası’nın ihtiyacına yanıt verecek İski’nin biyolojik arıtma tesisi olarak ayrılan yere yapılması planlandığı için ve alanın dolgu alan olduğu için itiraz etmiştik. Davalar devam ediyor. Her iki davada da mahkeme tarafından atanan bilirkişiler benzer gerekçelerle Plan ve Koruma Kurulu kararlarını uygun bulmadı. Davalar sürürken plan onaylandı. İBB isterse yarın orada inşaata başlayabilir. Mesele ibadethane meselesi değil. Burası dolgu alanı. Dolgu alanlarında Kıyı Konunu’na göre emsali aynı amaçla ayrılan alanının yüzde 3’ünü yüksekliği 5.50 metreyi aşmayan, takılıp sökülebilir elemanlarla inşa edilen yapılar yapılabilir. Buraya toplam 34 bin metrekarelik inşaat yapılacak” diye konuştu.

YENİ BİR CAMİYE İHTİYAÇ YOK
Bu planla tüm alanın imara açıldığını vurgulayan Nuhoğlu, “Bu kıyı kanununa aykırı. Bu ibadethane çevre planında yok. Ayrıca Kadıköy’de camiye ihtiyaç yok. Planlanan yere 4 caminin önünden geçerek gidiyorsunuz. Yerleşim yerine yakın değil. Kadıköylülerin böyle bir talebi olursa biz belediye olarak bu talebi karşılarız” diye konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER