Anasayfa >

Diğer Projeler >

Apartmanda Köpek Bakmak Yasak Mı?

Apartmanda Köpek Bakmak Yasak Mı?

03 Temmuz 2017 Pazartesi, 17:12:15
Apartmanda Köpek Bakmak Yasak Mı?
Apartmanda köpek bakmak yasak mı sorusunun yanıtını detayları ile haberimizde bulabilirsiniz…

Birçoğumuz evde kedi ya da köpek gibi kendimize küçük bir dost isteriz. Bir taraftan da apartmandaki komşulardan çekiniriz. Çünkü genellikle apartman ya da büyük sitelerde sourn olur. Eğer evde köpek besleyeceksek haklarımızı da iyi bilmemiz gerekiyor. En önce bilmeniz gereken şu; evde köpek bakmak yasak mı?


EVDE KÖPEK BESLENİR Mİ?
Avrupa Birliği Uyum Yasaları’na göre hazırlanan ve 2004 yılında TBMM de kabul edilen Hayvanları Koruma Kanunu’na göre tüm hayvanların korunma ve barınma hakkı vardır. Evlerde beslenen evcil hayvanlar, sahipleri tarafından tüm sorumlulukları alındığı ve yükümlülükleri yerine getirildiği takdirde ev ortamında beslenebilir.


APARTMANDA KÖPEK BAKMAK YASAK MI?
Müstakil evlerde ya da apartmanda “süs hayvanları” beslemek yasak değildir. Yasak türlerin dışındaki “süs havyanı” tanımına uyan köpeklere evde bakabilirsiniz.
Süs hayvanı kavramı ilgili kanunda şöyle tanımlanır: “Ev ve süs hayvanı: İnsan tarafından özellikle evde, işyerlerinde ya da arazisinde özel zevk ve refakat amacıyla muhafaza edilen veya edilmesi tasarlanan bakımı ve sorumluluğu sahiplerince   üstlenilen her türlü hayvanı”


APARTMAN YÖNETİM PLANINA DİKKAT
Hayvan beslemeye karar vermeden önce apartman yönetim planına bakmanızda fayda var. Çünkü burada önemli olan “APARTMAN YÖNETİM PLANI”dır. Her apartmanın bir yönetim planı vardır. "Apartman yönetim planı" apartmanın inşası bittikten sonra yapılan ilk toplantıda yapılır. Yani apartman kaç yıl önce inşa edildiyse, o ilk toplantıda "evcil hayvan beslenemez" diye bir karar yönetim planına konulmuş ve kat sahipleri tarafından imzalanmışsa yapılabilecek fazla bir şey yoktur.


Apartman yönetim planına hem tapu sicil dairelerinde hem de belediyelerde gayrimenkullerin işlem dosyalarından bulabiliyorsunuz.


Yönetim planında bağımsız bölüm, eklenti ve ortak yerlerinde hayvan beslenmesi yasaklanmışsa, kat malikleri kurulunun izin verdiğine dair belge ibraz etmeyenin etrafına rahatsızlık vermemiş olsa bile, bağımsız bölümde köpek beslemesi mümkün değildir. Yönetim planında köpek beslenmesi konusunda bir yasak bulunmadığı haldeyse Kat Mülkiyeti Kanununda yer alan rahatsız etmeme koşulunun oluşması gerekir. Yönetim planında böyle bir yasak yoksa besleyebilirsiniz.


Çünkü yönetim planları apartmanın anayasası olarak kabul ediliyor. Bundan dolayı yönetim planında yazılı olan tüm maddelere uymanız gerekiyor.


Kat Mülkiyeti Kanunu’nda apartmanda köpek beslemenin yasak olduğu konusunda bir hüküm bulunmuyor. Burada esas olan yönetim planıdır. Yönetim planında ortak mahaller için yasaklama getirilmiş ise ortak mahallerde; bağımsız bölümler için de yasaklama getirilmişse bağımsız bölümlerde de hayvan beslenemez.

APARTMANDA KÖPEK BESLEMEK YASAK KÖPEĞİNİZ TAHLİYE Mİ EDİLECEK?
Örneğin diyelim ki evcil bir köpek aldınız fakat apartman yönetmeliğinde de köpek yasak maddesi yer alıyor. Bu durumda ne olacak? Köpeğinizi tahliye mi edecekler?
Bu soruya da şöyle yanıt verelim; köpeğinizi tahliye edilmesi için “Yönetim Planına Aykırılıktan” dava açılmış olması lazım. Yargılama sonrası eğer hayvanın tahliyesine karar verilirse o zaman hayvan evden uzaklaştırılır. Aksi takdirde genel kurul kararı ya da yönetim kurulu kararı ile hayvan tahliye edilemez.


KOMŞULAR ŞİKAYETÇİ OLURSA NE OLUR?
Diyelim ki evcil bir köpek aldınız apartman yönetim planında da köpek bakmak yasaktır maddesi yer almıyor. Fakat komşular sesten ya da başka bir nedenden dolayı şikayetçi. Bu sizin yönetim planında yasak değil diye evde rahatça hayvan besleyeceğiniz anlamına gelmez. Bu durumda da dava açılabilir. Ancak dava bu sefer, Kat Mülkiyet Kanunun 18. Maddesine aykırılıktan açılır; Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememekle karşılıklı olarak yükümlüdürler. Bu yükümlülüğün ihlal edilip edilmediği, keşif ve bilirkişi incelemesi ile saptanır. Bu durumda öncelikli olarak apartmandaki diğer daire sakinlerinin rahatsız olup olmadığına bakılır. Sorun gürültü ise bilirkişi gelerek gürültünün desibel ölçümünü yapar. Burada önemli bir detay gürültü desibel ölçümü şikayetçi kişinin dairesinden yapılır. Şikayetin geçerli olması için gürültünün sürekli ve belirli bir desibelin üzerinde olması gerekiyor. Eğer bilirkişi iddia edildiği gibi çok ses tespit ederse havyan tahliye edilir. Yargılama sonunda aleyhte bir karar çıkar ise, İcra marifetiyle evimize geldikleri zaman köpeğimizi alabilirler.


Apartman sakini komşusunun köpeğinin çok havladığını bahane ederek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na da şikayet edebilir. Köpek sahibine köpeği uzaklaştırması için uyarı gelir. Köpek uzaklaştırılmazsa para cezası gelir. Ancak eğer ses ölçümü yapılmamışsa bu cezanın hiçbir geçerliliği yoktur. Bu cezayı sakına ödemeyin.


Apartman sakinleri kendi aralarında imza toplayarak havyanı evden uzaklaştıramazlar. Dava yoluna gidilmeden imza toplanarak hayvanın tahliye edilmesi sağlanamaz.

Diyelim ki apartman yönetim planında “Köpek bakmak yasak” değil maddesi var fakat apartman yönetimi kat maliklerinin talebi ve şikayeti üzerine oy çokluğu ile “evcil hayvan beslenemez” kararı alabilir. Ama siz eve taşındığınızda böyle bir karar yoktu ve bir köpeğiniz var peki şimdi ne yapacaksınız. Hayvanı evden mi göndereceksiniz. Cevap “HAYIR”. Alınan bu karar sizi bağlamıyor. Bu karar apartmana yeni taşınacak olanları etkiliyor.
SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER