Anasayfa >

Diğer Projeler >

Kuveyt Havalimanı’na Limak İmzası

Kuveyt Havalimanı’na Limak İmzası

09 Mayıs 2017 Salı, 16:59:50
Kuveyt Havalimanı’na Limak İmzası
Kuveyt Havalimanı yeni terminal binasının temeli atıldı. Limak İnşaat tarafından yapılacak olan projenin 4 yılda tamamlanması planlanıyor…

Limak İnşaat tarafından 2016 yılında sözleşmesi imzalanan Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal binasının temeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kuveyt Emiri Şeyh Sabah Ahmed Cabir el Sabahın katıldığı törenle atıldı.


Törende konuşan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, işin alınma sürecinde Cumhurbaşkanı Erdoğanın büyük desteği olduğunu ifade ederek, Kuveyt’in yeni giriş kapısı olacak, dünyaca ünlü mimar Lord Norman Foster & Partners tarafından dizayn edilen ve inşaatını üstlendikleri bu önemli projenin, dünyada eşi benzeri olmayan ikonik bir yapı özelliği taşıdığını kaydetti.


Limak olarak her projeyi zamanından önce, üstün kalitede bitirmek gibi bir prensipleri bulunduğunu belirten Özdemir, "Burada da sözleşmede bize tanınan 6 yıl yerine 4 yıl gibi daha kısa bir sürede, yani zamanından çok daha önce ve layıkıyla bu projeyi tamamlamayı hedefliyoruz. Dünyanın en modern ve teknolojik yapılarından biri olacak bu havalimanını, saygıdeğer Kuveyt halkının hizmetine sunmak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız." diye konuştu.


Özdemir, havalimanını tamamlayacak tüm bağlantı projelerinin yapımı ile de ilgilendiklerine işaret ederek, "İşletmeye de talip olduğumuzu belirtmek isterim." dedi.


Kuveytte yatırım yapmak ve özellikle kamu-özel sektör iş birliği alanındaki tecrübelerini bu ülkeye taşımak istediklerini aktaran Özdemir, "Bu sebeple Kuveyt Yatırım Destek Ajansının izniyle yerel bir şirket kurduk. Bu şirket vasıtasıyla Kuveyt’te yatırım yapmak, Türk ve diğer uluslararası şirketlere örnek olmak istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Nihat Özdemir, temel atma töreninin ardından yaptığı değerlendirmede ise Limak olarak, havalimanı inşaatı ve işletmesi konusunda önemli projelere imza attıklarını belirterek, şunları kaydetti:
"İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı yeni terminal binasını inşa ettik ve işlettik. Kosova’da Priştine Havalimanı’nı terminalini inşa ettik ve işletiyoruz. Senegal Dakar Havalimanı’nı bu yılın sonunda tamamlayıp devreye alacağız. Mısırda Kahire Havalimanında ikinci terminal binasının inşaatını tamamladık. Rusya’da Rostov Havalimanı’nda yeni terminal binası inşaat işini bitirmek üzereyiz. Yine Rusya’da Volgograd’da bir terminal inşaatı işi aldık. Dünyanın en büyük havalimanı olacak İstanbul Yeni Havalimanı’nı inşa eden konsorsiyumda yer alıyoruz. Limak olarak Türk bayrağını bu anlamda dünyada dalgalandırmaya devam edeceğiz."


Öte yandan Limak Vakfı öncülüğünde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliği ile Türkiyede hayata geçirilen "Türkiyenin Mühendis Kızları Projesi", Kuveyt Üniversitesi ile imzalanan protokolle Kuveyte taşınıyor.


Limak Vakfı adına "Kuveytin Mühendis Kızları Projesi" protokolünü imzalayan Vakıf Başkanı Ebru Özdemir de topluma kalıcı bir değer katabilmenin kendileri için çok önemli olduğunu ifade ederek, "Kendimizi Kuveyte karşı sorumlu hissediyoruz." dedi.


Özdemir, Türkiyede başarıyla yürüttükleri "Türkiyenin Mühendis Kızları" projesini Kuveyt Üniversitesi ile birlikte Kuveyt’e taşıdıklarını belirterek, "Bütün tecrübelerimizi ve bilgi birikimimizi onlarla paylaşmak istiyoruz. Amacımız inşa edeceğimiz Havalimanının Kuveytliler tarafından yönetilmesi ve onlarla birlikte gelecekte başka mega projelere imza atmaktır." şeklinde konuştu.Törene, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, Kuveyt Veliaht Prensi Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, Kuveyt Başbakanı Şeyh Cabir el-Mübarek el-Hamad es-Sabahın yanı sıra iki ülkeden çok sayıda bakan, büyükelçiler, Kuveytli ve Türk iş adamları ve bürokratlar katıldı.


Temel atma töreninde, Kuveyt halkı ve Kuveyt Emirinin ailesinin çok sevdiği "Diriliş Ertuğrul" dizisinde "Ertuğrul Bey" karakterini canlandıran Engin Altan Düzyatan, "Aliyar Bey" karakterini canlandıran Cem Uçan ve dizinin yapımcısı Mehmet Bozdağ da yer aldı.


Verilen bilgiye göre, 1,312 milyar Kuveyt dinarı (yaklaşık 4,5 milyar dolar) teklif ile alınan Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal inşaatı işi, Türk müteahhitlik sektörünün yurt dışında tek pakette kazandığı en büyük ihale olma özelliğini taşıyor.


Bütçesi tamamen Kuveyt devleti tarafından karşılanan projede ana yüklenici olan Limak İnşaat, havalimanının bitmesinin ardından iki yıl süreyle bakım ve onarım hizmeti verecek. Operasyona geçiş süreci de Limak tarafından yürütülecek.


Çatısı güneş panelleri ile kaplanacak olan yeni terminal binası, Leed Gold sertifikası alarak kendi alanında bu sertifikaya sahip en buyuk yapı olmayı hedefliyor. Toplam 708 bin metrekarelik inşaat alanına sahip olacak yeni terminal binasının çatısına konulacak olan yaklaşık 66 bin güneş paneli 16 megavatlık kurulu güce sahip olacak.


Kuveyt Havalimanı yeni terminal binası inşaatı ile ilgili kontrat, geçen yıl mayıs ayında Limak İnşaattarafından imzalanmıştı. İnşaat süresince ortalama 7 bin 500 kişiye istihdam sağlayacak olan projede çalışan sayısının 12 bine kadar çıkması bekleniyor. Projeyle birlikte Kuveyt mevzuatının izin verdiği ölçüde Türkiyeden de önemli miktarda mal ve hizmet tedariki öngörülüyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER